Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 28 of 28
  1. #21
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    sorin, ce diametru are teava de pvc pe care ai pus-o???

  2. #22
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Nu am masurat exact , dar aproximativ 50 mm. , 2 - 2,1/4 toil ...

  3. #23
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Am incercat si eu experimentul. ar fi ok daca nu ar da rateuri motorul...se simt destul de tare.

  4. #24
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Mateo , cred ca totul tine de gradul de ' imbatranire ' al cauciucului de la bucsi , poate a devenit mai rigid ... ce sa spun la mine repet , am fost placut surprins de rezultat , dar repet este o solutie de moment pana gasesc suportul ,sau bucsi , pentru a le scchimba
    Si rateuri de ce ai , ca nu sunt prea sanatoase mai ales la diesel ?

  5. #25
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    E benzina.
    Tamoanele mele nu arata rau deloc, abia a intrat un rand de cauciuc, parea ok. Numai ca se simt rateurile motorului mai tare din cauza rigiditatii tamponului, daca nu ar fi ele probabil ca ar fi o solutie si pt mine.
    Inca nu stiu de ce am rateuri, nimeni nu m-a putut ajuta, am scris deja despre asta. Am cod p0300 (rateuri "aleatorii"pe cilindrii). am inlocuit si verificat diverse, in final a trebuit sa ma resemnez cu un "tu vrei sa-ti mearga ca nou?" . Ma rog, zilele astea schimb distributia si mai vedem.

  6. #26
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ionut, gata, ai facut 4 ani deja? prima distributie sau?
    anyway, vroiam sa zic... daca schimbi cureaua... stai langa mecanic, indiferent cine este... fa operatiunea intr-o zi libera...
    -ideea e sa te uiti pe manualul de service, sunt niste semne care trebuie sa fie aliniate... detaliate foarte clar in manual...
    -este si pe net un video de la technozen, cum se schimba distributia...

    eu stiu ca meseriasii cunosc ce au de facut... dar nu strica sa verifici si tu toate punctele de la role & rotite si sa vezi cum sunt stranse suruburile... cine stie, poate convingi mecanicul sa le stranga cu cheia dinamometrica... repet, ai toate datele in manual si eu, pana acum, nu am vazut pe nimeni sa schimbe distributia asa cum scrie!!!

    ps: ar fi ok sa faci si un test de compresie, ma gandesc... eu am facut unul chiar cand am luat masina.

  7. #27
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu am un termen pt ca nu am schimbat distributia cand am cumparat masina (2 ani). Doar ca teoretic se apropie de termen (120k). Am mai auzit cazuri cand s-au rezolvat trepidatiile dupa schimbarea distributiei si sper ca poate sa se rezolve si la mine.

    O sa fiu acolo pt ca sunt tare curios din fire si stiu si eu punctele pe de rost. Eu nu am logistica necesara ca as face-o si singur. Stiu video-ul acela si am tot citit topicuri bune facute de englezi cu imagini si tot ce trebuie.

  8. #28
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    e greu de schimbat de unul singur... si eu m-am gandit ca o rezolv, dar pana la urma m-am dus la vecinii mei si bine am facut, pentru ca a fost mult mai complicat decat am crezut :-))) doar cu fortele proprii, sigur nu ash fi reusit :-(

    da, ceva rateuri si un relanti putin instabil sunt, printre altele si semne pentru o posibila eroare la distributie... numai ca nu am vazut live asa ceva, ca sa pot sa ma pronunt.

    bafta mare la schimb!

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 18-03-2017, 10:29 AM
  2. Martorul ,, Check engine " aprins
    By sorin in forum motoare diesel
    Replies: 12
    Last Post: 03-09-2014, 05:37 PM
  3. Replies: 1
    Last Post: 26-04-2013, 12:11 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •