Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28

Hybrid View

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Tampoane motor (engine mounts)

    Deoarece la decelerare si frana de motor am un balans destul de violent (ca si cum as avea un bazin cu apa in masina) pe care il simt si in schimbatorul de viteze, am studiat si una din cauze ar fi tampoanele motorului si cutiei de viteze. Le-am verificat pe cele care le-am identificat din poze, numai unul nu l-am gasit si anume:
    VariousRoveritems001.jpg

    Am vazut un filmulet cu Honda si are exact acelasi tampon,undeva intre bara si aripa dar nu am acees acum la o rampa sa verific.
    Este acest tampon pe 45, 1.6 benzina seria K?
    Pe rimmerbros l-am gasit la pozitia 14 si 21:
    GRID003333.jpg

    Last edited by mateotl; 19-04-2014 at 01:40 PM.

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    nimeni? nimic?

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    :-) nimik :-P

  4. #4
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Caut si eu de mai bine de o luna suporti motor , cam pe mai toate site-urile de piese auto , si nimeni n-a vazut , n-a auzit de asa ceva .
    In decembrie am constatat si eu ca suportul spre caseta de directie , joaca la oprire si acceleratie brusca-scurta .
    va dati seama ce dans e in mers , ca simt ca se ridica schimbatorul de viteze prin podea .
    Din cauza acestui joc , s-a ros si suportul barei stabilizatoare al timoneriei . Tot ce am gasit pana acum , e doar pe RIMMER BROSS , cam 50 euro , dar mai cautam

  5. #5
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Si ca sa va faceti o idee despre ce suport este vorba
    20140501_183133.jpg

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu am vazut decat pe ebay. O solutie ar mai fi si powerflex, dar cica sunt mai rigide. Tamponul pe care il caut eu se pare ca nu este pe masina mea, cel putin eu nu-l gasesc. Jocul s-ar putea sa fie din acelasi tampon pe care il cauti si tu, eu le-am dat jos mai demult si pe asta si pe cel de deasupra si mecanicii au avut pareri diferite in privinta lor. Unul mi-a spus ca e uzat (intr-o doara), iar celalalt a zic ca e foarte ok, ca nu trebuie sa fie fix acolo...

  7. #7
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    In mod normal , partea de la motor (bucsa mica) , trebuie sa fie mai rigida , ca o bucsa a unei bascule , pe cand partea catre sasiu , trebuie sa fie elastica ,
    altfel , toate vibratiile produse de motor se vor transmite sasiului si se vor resimtii in toata masina .
    Deci , la diesel nu ar fi recomandat un powerflex .
    Ieri , am dat jos tamponul si l-am reconditionat un pic , la bucsa mare . Adica , am aplicat un strat de cauciuc (camera de bicicleta ) pe bucsa si ampresat-o inapoi . Recunosc , nu e solutie prea inginereasca , dar ma folosesc de ea pana gasesc tampon sau bucsi noi . Rezultatul a fost surprinzator de bun .
    Dealtfel , mai protejezi si restul articulatiilor de la timonerie .
    20140502_114231.jpg

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    M-am gandit si eu mai demult la solutia asta, dar nu am aplicat-o pentru ca am strunjit niste bucsi la dimensiunile alea. Nu a fost o idee buna, erau foarte rigide si vibra toata masina, nu am pus decat unul si am renuntat imediat, ziceai ca e tractor.

  9. #9
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    am mai scris despre asta dar intre timp m am cam saturat sa detaliez: nu motati bucse facute de cine stie cine din tot felul de materiale alese dupa ureche pentru ca o sa va crape lacul de pe ornamentele din bord din cauza vibratiilor. eu am patit o si m am invatat mine. una noua originala si cu garantie este in jur de 400 de lei. ornamentele sunt 800 + 400 suportul (lower engine mount)

  10. #10
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Da , sunt de accord cu tine Player 1 , dar avand in vedere ca nu am folosit decat un strat de cauciuc din camera de bicicleta peste bucsa mare , nu am rigidizat-o prea mult , decat atat cat sa nu mai aiba joc in carcasa . Nu am modificat cu nimic privind structura sau consistenta cauciucului bucsei . Dealtfel , are consistenta unui burete mai dur .

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 18-03-2017, 10:29 AM
  2. Martorul ,, Check engine " aprins
    By sorin in forum motoare diesel
    Replies: 12
    Last Post: 03-09-2014, 05:37 PM
  3. Replies: 1
    Last Post: 26-04-2013, 12:11 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •