Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 30
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    FLIP KEY (cheie tip "briceag" - 200/ZR)

    hm... ce nu este, se poate inventa :-D sau, cel putin modifica :-P

    so, daca vi se pare ca fob-ul + cheia OEM ocupa prea mult loc...
    daca se intampla sa fie cheia prea ascutita si sa puna in pericol buzunarul...
    sau daca pur si simplu doar vreti sa va jucati cu butonul de fold/unfold...

    atunci FLIP este solutia! suna a reclama, pana aici :-P

    si asta este carcasa cu pricina:



    ATENTIE! carcasa este goala; cu alte cuvinte, vine fara PCB. Partea electronica originala va fi refolosita.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    instructiuni

    partea modificata:


    desi e gandit pentru alarmele Lucas, PCB-ul de la fobul de 200 este putin mai lat si mai inalt... ca urmare, a trebuit slefuit si decupat, pe alocuri cu un dremel.

    sfat 1: cand imbinati carcasa, la final, ea trebuie lipita. inainte de a pune Poxipol pe marginile interioare, dati cu smirghel pentru aderenta, dupa care degresati cu indarjire :-))) este adevarat ca sunt bicomponente mai solide decat Poxipol transparent, dar eu am vrut sa o si pot desface...

    sfat 2: daca tot se lipeste carcasa, ar fi momentul ideal sa schimbati si bateria. va trebuie una tip CR 2032.

    arcul nu intra decat intr-o singura pozitie:

    este un sant in care se fixeaza terminatia arcului. in sensul ca are o spira iesita in exterior, pentru a putea fi stabilizat, sa nu se rasuceasca in gol. ei bun, spira care sta de capul ei, trebuie sa fie pusa in sant.

    butonul are 3 "lame" de orientare:

    nu se vad foarte bine in poza, dar fiecare lama/aripioara trebuie sa corespunda cu lacasul ei din interiorul cheii. potriveala e imposibil de ratat.

    cheia flip si rasucirea finala:

    cand este aliniat tot, cheia sta undeva la "ora13-14". nu e suficient sa o rasuciti pe pozitie (cam juma de tura), adica aliniata vertical pe muchia carcasei.
    !!!cheia trebuie rasucita o tura si jumatate, pentru a tensiona arcul!!!

    prinderea de breloc:

    are un bumb de orientare si nu poate intra decat intr-o singura pozitie. as seen on tv :-D
    Last edited by Eugen_piano; 25-04-2014 at 10:33 PM.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    realizare

    inainte sa merg mai departe:

    !!!PCB-ul nu intra decat intr-o singura pozitie, drept pentru care nu am facut poze si cu el!!!

    !!!PCB-ul sta fixat destul de bine, spre foarte bine, DAR am ales sa ii prind colturile cu silicon... pentru o fixare perfecta. siliconul este un izolator foarte bun si nu prezinta contraindicatii!!!

    cheia montata:


    repet, nu sunt suruburi de prindere. exista niste margini interioare care se slefuiesc klumea cu smirghel, dupa care se degreseaza si se pune Poxipol transparent pe ele.

    1) poxipolul se intareste rapid, deci, trebuie lucrat cu spor. eventual faceti o simulare inainte.
    2) daca iese poxipol in exterior, se curata foarte usor, fara sa lase urme, cu o surubelnita fina, cum sunt cele de ochelari...
    3) carcasa se lasa la presat peste noapte. eu am avut-o prinsa in doua menghine micute... sau cum s-or numi. evident, am protejat plasticul si am invelit-o in hartie, inainte de a o presa...

    cheia flipuita:


    lama:

    apropo, lama care insoteste kitul nu este buna. cel putin la mine nu a fost cea potrivita... nu-i problema, ca lame pentru Rover se gasesc, zic doar, pentru ca se adauga la costuri :-)))

    daca tot am muncit, i-am facut si o husa. cele de silicon de pe piata nu au butoanele pe orizontala, asa ca nu le-am putut folosi ori modifica.

    husa este din piele si a fost gravata laser. daca designul mai lasa de dorit, desi scopul principal este protejarea carcasei, cel putin partea de ardere cu laserul este absolut bestiala. eu am ramas impresionat, mai ales dupa ce prima varianta am incercat sa o embosez cu litere de lucrare de licenta, la print shop...
    :-D

    fata:


    verso cu logo:


    fata cu telecomanda instalata:


    ...inca mai lucrez la gaurile de Unlock si Lock... dar nu e bai :-P

  4. #4
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    Bravo Eugenu! abia astept sa ajunga si a mea >
    I wish I was faster!

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, e pe drum :-P cu poxipol, cu silicon (dar nu medicinal), cu tot ce trebuie. weekend fain!

  6. #6
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    interesant!

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ideea este mai veche... de cand a aparut flipul cu 3 butoane pe forumul din UK...

    din pacate, modelul englezesc a fost si este, in continuare, disponibil doar pentru foburile Pektron.

    cu ocazia asta, am aflat ca se poate grava laser pielea :-) ceea ce e Dzeu pe pamant pentru artificii la tapiterie :-P

  8. #8
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    the bitc H has landed.... I repeat!!! The bictc H has landed!!!! sa vedem cine se incumeta sa mi taie si mie o lama
    I wish I was faster!

  9. #9
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    https://www.youtube.com/watch?v=pZBy0Iy0os8

    si asta asa ca un mic bonus, sistemul de prindere este identic!
    I wish I was faster!

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pentru cine se plange de raza de actiune a telecomenzii, antena incorporata pe PCB se poate extinde.

    eu nu am recurs la metoda in cauza, dar, daca electricianul stie ce face, atunci chiar nu exista niciun pericol.

    Dovada:

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 75 intra "greu" in vitezele mici
    By Cristian Cobra in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 10
    Last Post: 03-05-2017, 12:06 AM
  2. Hayon - deschidere "universala" din buton
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 2
    Last Post: 27-03-2017, 03:00 PM
  3. 1001 mituri despre rover care circula in "folclor"
    By DATA in forum TEHNICAL DATA ROVER / MG - date tehnice, motorizari, cauciucuri , becuri,optiuni ...
    Replies: 22
    Last Post: 08-01-2017, 10:28 AM
  4. "Pana aia" sau mai rau?
    By mateotl in forum Rover 400 / 600 / 800 / 45 / MG ZS
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2015, 09:41 PM
  5. Schimbare panou instrumente de bord cu unul "High Line"
    By Amir_ in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2013, 05:52 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •