Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast
Results 21 to 30 of 72
  1. #21
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by marckuss303 View Post
    Claudiu ,,, incet.... zi-mi , la relantiu oscileaza acul la turometru ?
    Nu oscileaza decat foarte putin, aproape insesizabil. Cand e rece motorul merge tremurat, cred ca are rateuri (misfire), probabil si de la una dintre cele doua sonde lambda, fiindca pe tester imi apare ca face amestecul mai bogat, iar cealalta sonda isi face treaba corect. La service cand am pus-o pe tester mi s-a spus ca ia aer fals... I don't know.

  2. #22
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    eu am diesel 25 de 1995 cmc si imi am si eu zgomotul asta . e de la un minicompresor sa i zic asa care da comanda la EGR si la vaccumurile de la turbina .dupa ce accelerez bazaie aproximativ 45 sec si se opreste .se desface usor si are inauntru un burete care trebuie curatat

  3. #23
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Pardon, inante facea amestecul mai bogat, cand aveam VIS-urile defecte, acum il face mai sarac, probabil ptr ca ia aer pe unde nu trebuie.

  4. #24
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    filtrul de aer e schimbat ? ai incercat sa scoti mufa de la debitmetru si sa mergi asa sa vezi daca mai face ?
    Last edited by marckuss303; 05-08-2013 at 08:42 PM.

  5. #25
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by marckuss303 View Post
    filtreu de aer e schimbat ? ai incercat sa scoti mufa de la debitmetru si sa mergi asa sa vezi daca mai face ?
    Filtrul e nou, schimbat acum doua luni, dar nu are legatura cu filtrul, pentru ca mie imi tzafaie pe la galeria de admisie, in partea din spate a motorului.
    Am descoprit niste informatii interesante, de ajutor pentru incepatori, cred eu: http://ic-echipamente.ro/Articole/Masina-mananca-prea-mult-Cateva-indicii-asupra-posibilelor-cauze--eID39.html

  6. #26
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by marckuss303 View Post
    Fane ,,, eu nu-ti vreau raul .... sper sa te poti bucura cat mai mult de GPL-Uul ala ,,,,
    Stai linistit man. Stiu ca nu-mi vrei raul, doar ca eram sigur ca o sa comentezi fiindca iti stiu parerea despre gpl.
    Oricum nu stiu in ce masura o avea vreo influenta GPL-ul asupra tachetilor?
    Am descoperit si problema de la ABS. Cand misc cu mana de cablul de la senzorul de pe stanga spate, se aprinde imediat martorul in bord.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  7. #27
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    am avut odata o discutie pe celalalt site (si cred ca va amintiti) legata strict de 75, motoare pe benzina vs diesel. costuri de intretinere si de consum. benzinarii ziceau ca un diesel se intretine mai scump, ca daca pica turbina injectoare si nu mai stiu ce. pana una alta observ ca motoarele astea de la rover pe benzina sunt tare problematice in comparatie cu dieselul si implicit mai costisitoare. nu vreau sa par rautacios. e doar o parere si cred cu tarie in ceea ce spun. sunt indreptatit sa cred asta cand vad atatea posturi legate de problemele motoarelor pe benzina, repet, de la rover. de celelalte posturi legate de alte defecte (care nu sunt legate de motorizare) nu vorbim , pentru ca piesele sunt comune in mare parte si e normal sa se defecteze pentru ambele motorizari.

    concluzia la care am ajuns este ca am avut dreptate cand am spus ca e mai ieftin de intretinut un 75 diesel decat un 75 benzina. nu doar la consum, ceea ce e logic, ci si la intretinere. incepand cu distributia care se schimba o data la diesel in timp ce la un benzinar se schimba de 7 ori in acest interval, continuand cu garnitura de chiulasa la 1.8 si 1.8T, valve VIS si terminand cu tacheti sau nu mai stiu ce.

    in cazul in care aveti pareri pertinente si cel mai important, obiective, astept sa le citesc cu placere.
    Last edited by player1; 06-08-2013 at 10:06 AM.

  8. #28
    Member marckuss303's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    sighisoara
    Posts
    124
    Rep Power
    12
    75 benzina = mai ieftin decat 75 diesel ... e la obiect ?

  9. #29
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    Doar distributia e cateva sute de lei la fiecare 60k km, sa nu mai vorbim de costul combustibilului care calculat la 10000 de km (aproximativ un an sau mai putin) pentru ambele motorizari rezulta o valoare cu aprox 2000 de lei mai mare pentru benzinare. (daca ai avea impozit in fiecare an 2000 de lei pe auto nici nu te ai gandi ca cumperi respectivul auto poate, dar daca ii dai pe benzina e ok , nu se simte dar in final tot in minus esti cu suma respectiva) si al treilea aspect sunt banii si nervii consumati pe piese, testere si drumuri la service pentru rezolvarea deloc simplelor probleme la motor.

    mai ieftin = mai scump in cazul nostru.

  10. #30
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Depinde si cat circulam cu masinile. Eu 60.000km ii fac in 4 ani, asa ca problema distributiei nici nu se pune. Pana fac 60.000km sa schimb distributia, dau si masina..
    Acum ca am si GPL, problema consumul cred ca e inclinata in favoarea benzinarei mele. Alte probleme n-am avut momentan pana acum, decat cele generale atat la benzina cat si diesel. Bani multi am cheltuit pe gadget-uri si pe unele dotari ce nu le-am avut din fabrica.
    La cum s-a comportat pana acum nici nu ma gandesc s-o schimb cu un diesel, desi la un moment dat am primit mai multe sfaturi in acest sens si ma cam pusese pe ganduri.
    Last edited by bacyta; 07-08-2013 at 08:01 AM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

Page 3 of 8 FirstFirst 12345 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 1
    Last Post: 27-10-2017, 01:17 AM
  2. intrebare...alimentare
    By alex29hd in forum motoare diesel
    Replies: 0
    Last Post: 26-10-2016, 09:39 PM
  3. intrebari generale pentru noii posesori de rover mg
    By DATA in forum Help for Beginners/ pentru incepatori
    Replies: 10
    Last Post: 06-12-2013, 08:30 PM
  4. uite o intrebare stupida:D 1.8 si 1.8 t
    By Junkyard in forum motoare benzina
    Replies: 10
    Last Post: 30-05-2013, 02:09 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •