Results 1 to 7 of 7

Hybrid View

  1. #1
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10

    modificare Numai faruri cu lupa rover 75 non-facelift/facelift ptr masini cu volan st

    valabil 2017 - 2018


    Modificam NUMAI faruri cu lupa (xenon sau fara xenon din fabrica) non-facelift/facelift - pentru circulatie pe partea stanga



    ....traducere : farurile cu lupa produse pentru cirlculatie pe partea dreapta (uk) le modificam pentru circulatie pe partea stanga - cu posibilitate de reglaj ca pentru farurile normale de europa (nu uk)
    se modifica in interior ... costurile sunt intre 100 si 160 lei per pereche functie de modelul farurilor (sunt 4 tipuri de fabricatie)
    timp de modificare intre 2 si 4 zile, farurile se regelaza pe aparat specializat - dupa ce le montati pe masina se regleaza eventual doar inaltimea

    conditii:
    - farurile trebuie sa fie 100% functionale electric si mecanic- sistemul de reglare stanga dreapta + sus jos
    - sa nu aiba improvizatii in interior lipituri etc
    - daca are xenon fabrica sau aftermarket - trebuie sa aiba becurile montate pe ele - altfel nu se pot regla corect - farurile trebuie sa vina cu toate becurile functionale si montate

    ....revenim cu detalii poze ....

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    desfaci farurile? gettin' hands dirty :-)))
    BRAVO man.

    farurile de 75, modelul clasic (4 ochiuri :-), au striatiile pe geamul exterior sau au o lentila la mijloc?

  3. #3
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ..faruri "casapesc" de ani de zile ....
    Avand in vedere ca este un serviciu oferit de club - trebuie sa fie profesional - nu after...market
    ..farurile de 75 clasice au striatii pe geam direct ... deci nu se pot face de pe dreapta pe stanga... mai ales ca si oglinda este tot pentru dreapta ...
    modificarile pe care le facem aduce farul in parametrii unui far pentru masina cu volan pe stanga - nu adaugam lupe after sau alte "prostii"
    (din partea mea toata stima pentru cei care fac alte "alea" la faruri - dar cu respectarea unor parametrii --desing-ul nu este totul sau daca credem noi ca "bat" bine chiar "bat" corect- Eugen - ai fost si tu cu farurile pe un tester de faruri sa vezi exact cum bat ? - macar de curiozitate... - pentru cine nu stie: tester faruri este aparatul acela cu lupe pentru reglaj faruri- adica.... este aparatul pe care il vezi la toate statiile ITP si care nu este folosit niciodata si nici baiatul de acolo nu stie sa il folosesca .....)

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Marcell, a fost o confuzie... eu cand aud de non-facelift, ma gandesc automat la sticla cu striatii... de aici si intrebarea, daca exista alta solutie pentru farurile in cauza... mai ales ca am un coleg in aceeasi situatie, cu un Nissan adus din UK...
    "mea culpa" pentru neprocesarea textului...

    in ceea ce ma priveste, imi plac intzepaturile, am facut chiar si acupunctura (serios!) :-P

    eu am reglat farurile cat am putut de bine...
    n-am zis niciodata ca ar fi perfecte, am zis doar ca este mult mai bine...
    (+)
    -este mult mai bine acum pentru ca am rectificat/reparat sistemele de prindere si de reglare de la farul drept...
    -este mult mai bine acum pentru ca au lupe & sticle transparente... (no glare)
    (-)
    -daca nu bat 100% corect este pentru ca farurile in sine au probleme... eu am remediat cat am putut, dar nu le pot turna ca noi...
    -daca nu bat 100% corect este si pentru ca masina a avut accident din lateral... desi directia este ok, se vad unele locuri asimetrice (st. vs. dr.)

    *diferentele "se fura" din reglaje, evident, dar nu iese perfectiunea intruchipata.
    *mai intervin si alte aspecte...

    Cu toate astea si la faruri exista o limita de toleranta... problema nu se pune daca am fost la aparatul "Star Wars", ci daca masuratorile le-am efectuat corect. Doar nu crezi ca le-am reglat ochiometric, dand cu banul. :-)

    Eu sunt foarte multumit de ce a iesit si mai ales de ce am invatat. Acum, ca se poate mai bine sau mai frumos sau mai profi... intotdeauna o sa se poata!

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Postul #1000!

    uite ca a venit mai repede decat am crezut... cifre rotunde...

    Postul cu numarul 1000 este dedicat lui Marcell!!!

    din cand in cand, avem pareri diferite... matter, does it not!
    mai exista cate un mar al discordiei, asa, ca sa nu fie toate merele numai Apple :-)))
    pe ici pe colo, cate un filtru sport, un iOS versus Android... democratie si libertate de exprimare...

    DAR nimic nu ar fi fost posibil fara un club Rover MG!
    asa ca primul 1000 este pentru tine!!!

    semnat, Bond/Skywalker/Wayne :-D

  6. #6
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    uite ca a venit mai repede decat am crezut... cifre rotunde...

    Postul cu numarul 1000 este dedicat lui Marcell!!!

    din cand in cand, avem pareri diferite... matter, does it not!
    mai exista cate un mar al discordiei, asa, ca sa nu fie toate merele numai Apple :-)))
    pe ici pe colo, cate un filtru sport, un iOS versus Android... democratie si libertate de exprimare...

    DAR nimic nu ar fi fost posibil fara un club Rover MG!
    asa ca primul 1000 este pentru tine!!!

    semnat, Bond/Skywalker/Wayne :-D

    Multumesc pentru aprecieri ! - deabia astept sa iti dau o bere la nationala

    (..oricum realitatea este ca esti unul din putiini posesori de rover care a avansat asa repede de la nivelul mic la mare si mai departe ...)


    ...revin ..sedinta ...

    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    sedinta scurta iti dorim :-P

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Vand faruri cu lupa Xenon Tehnology originale Rover 75 / Mg Zt
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 6
    Last Post: 15-12-2016, 10:52 AM
  2. Lupe in faruri la Rover 75
    By marckuss303 in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 17
    Last Post: 17-04-2015, 06:27 PM
  3. Replies: 9
    Last Post: 31-12-2014, 10:03 PM
  4. Vand Volan MG/Rover de piele impecabil
    By Vex005 in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 16
    Last Post: 29-07-2014, 04:14 PM
  5. Intretinere AUTO ROVER MG si nu numai....
    By DATA in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 0
    Last Post: 20-04-2013, 08:22 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •