Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 11 to 20 of 61
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    nu am stat sa vad video-ul pana la capat, dar, din ce am spicuit pe bucati, zicea acelasi lucru. Sintetic = mai bun. si, nu in ultimul rand, daca cumva uleiul sintetic accentueaza unele probleme... asta-i viata, problemele era si inainte si vor trebui, pana la urma, remediate...

    eu, trebuie sa recunosc, am facut trecerea la sintetic cu frica... stiam ca e posibil sa curga, stiam ca e posibil sa fie reactii, deoarece nu am spalat motorul inainte... am stat o saptamana, aproape doua si verificam in fiecare zi... ca nebunul... daca apare ceva, sa schimb la loc... dar uite ca este foarte bine...

    in ceea ce priveste schimbul... scrie pe cutie la cat se schimba... sunt unele pe care specifica 15 000 de mile...
    eu, acum, am depasit anul deja... ar fi trebuit sa schimb uleiul in martie... la 365 de zile... dar e sintetic si rezista fara probleme... nu l-am schimbat pentru ca am in cap proiectul cu turbo si cu desfacerea motorului.

    in ceea ce priveste marca, Mobil are niste uleiuri foarte misto formulate special pentru motoarele vechi... cu aditivi mai multi pentru protejarea garniturilor si cu detergenti mai puternici... cel putin asa se lauda ei... recomand Mobil, mai ales daca gasesti bidoane Made in US!!!

  2. #12
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu ai privit pana la capat. In final cel mai important e sa schimbi uleiul la timp, de care, e problema ta, dar sa-l schimbi. Bineinteles ca asta nu inseamna ca ma duc maine si bag ulei de 10 lei/L. Dar nici nu vreau sa ma las prada marketingului...am mai auzit de curand niste idei de te doare...

    Am si eu o intrebare: care e diferenta intre Mobil 1 si Mobil Super???

  3. #13
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, nu avea sens sa ma mai uit pana la final... sa schimbi uleiul la timp poate sa iti zica orice mecanic...
    in schimb, cel sintetic este special fabricat sa indure mai mult timp si sa reziste in conditii mai aprige... ceea ce inseamna ca ai o marja de eroare mai mare... daca uiti sa il schimbi chiar la 10k, daca nu ai bani sa il schimbi dupa un an, daca te duci intr-o vara cu masina pe pista de curse si te joci de cateva ori --- nu patesti nimik cu cel sintetic, pentru ca rezista. poti sa tragi de masina cat vrei si cum vrei --- lubrifierea o sa fie ceas.

    pentru Mobil(e), uite aici:
    http://www.mobil.us/USA-English-LCW/...son-chart.aspx
    si mai detaliat aici:
    http://www.cleanmpg.com/forums/showthread.php?t=38002

    eu chiar am folosit Mobil High Mileage si este foarte misto... dar in general e scump... la momentul respectiv am prins o promotie si am zis sa incerc... in plus, erau aduse chiar din State.

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps: eu am trecut la 5-40 din cauza tachetilor... intamplarea face ca uleiurile de "5" sa fie toate full sintetice, deci, si mai subtiri dar si mai bune.

    am mers foarte bine, timp de 4 ani cu 10-40, semi sintetic... doar ca tachetii nu se amortizau klumea.

    tot la capitolul MAI BUNE, poti sa treci si lichidul de frana DOT 5.1... este perfect compatibil cu ce avem noi, adica cu DOT 4 si este mult mai rezistent la caldura... dar se gaseste greu, este in general mai scump, si, tinand cont de cat si cum folosesc eu franele, nu se justifica cheltuiala...

    tot la capitolul MAI BUNE/MAI BINE este si uleiul pentru CV 75-90. este mai performant decat ce au avut ele din fabrica... iarasi, cand am schimbat eu, era de doua ori mai scump, asa ca am ramas pe original...

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ca ziceai de standardele A:
    A1 Fuel Economy Petrol
    A2 Standard performance level
    A3 High performance and / or extended drain
    A5 Fuel economy petrol with extended drain capability

    eu zic ca A3 e foarte bine. cata economie de carburant crezi ca faci cu A1?
    gandeste-te ca, dupa o remapare + reconfigurare a vitezelor din cutie, o masina moderna chiar poate sa faca economie de 0.5L la 100km urban... dar e vorba de o firma asiatica... de o combinatie soft+hard care sa ajunga la o astfel de economie...

  6. #16
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Branduri

    si pentru ca la inceput era vorba de branduri, uite ce am folosit eu.

    cel mai raspandit si comun, Mobil 2000, Semisintetic, 10-40... un ulei foarte bun, de altfel.
    1.jpg

    Mobil HM, pentru motoare mai in varsta...
    2.jpg

    Valvoline MaxLife, dar atentie, 15-40... nu am fost multumit. tind sa cred ca vascozitatea mai mare era de vina... desi unii mecanici recomanda un ulei mai gros pentru motoarele trecute de prima tinerete, se pare ca in cazul Rover K Series nu este cazul...
    3.jpg

    Actualul campion, 5-40... ieftin si bun... sunt foarte multumit si uleiul arata foarte bine pe joja in continuare.
    4.jpg

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    si aici este aditivul pentru curatat tachetii... aditiv care, in cazul meu, nu a facut nimik...
    5.jpg

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Wolf costa 100 de lei - 5 litrii... deci, adunam banii de filtru si banii de manopera si rezulta ca, in maxim 150 de lei ai un schimb de ulei... eu zic ca e brici. o data pe an. lux, ce sa mai spun. ah, era sa uit, Wolf este produs in Elvetia... so, fara probleme ca e ulei turcesc :-)))

  9. #19
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Sunt unii care fac 20k pe an si baga vara 10w si iarna 5w. Suna logic.
    In ceea ce priveste elvetienii, subscriu la ideea lui eric. De ex Q8 e din kuweit, dar se rafineaza prin Belgia. E ca si la alte multe produse, nimeni nu mai rezista pe piata cu produse necalitative...usor invatam si noi, est-europenii ( e drept ca inca mai bem maturatura de cafea ).
    (De ex am cumparat var lavabil din dedeman cu 20 lei galeata, mi-a facut zugravul capu' calendar, dar a iesit perfect...ghici cine il produce? KOBER.)


    Eu, in ceea ce priveste uleiurile, am convingerile mele, dar sunt deschis la mai bine. Tinand cont ca majoritatea producatorilor garanteaza mai multi km, schimbul la 10k ma tine departe de probleme. Probabil de-asta nu simt diferenta.
    Am schimbat doar o data la Rover, ma apropii de a 2a si sunt placut surprins de cat de curat a fost uleiul atunci, dar si acum.
    Topicul ramane deschis pentru cei ce vor sa scrie din experienta lor.

    p.s. eugen fa si tu un topic cu manometrul tau pe vacuum...poate mai vor si altii. si sa nu ma chiorasti cu vreo explicatie in 2 fraze..sunt chiar strain la cap. asta

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    chiar si daca faci 20k pe an, un full sintetic ar trebui sa fie suficient... o singura data... plus ca, la intretinerea unei masini mai intervin multe alte cheltuieli, nu numai uleiul...

    mai rar cazurile unde chiar este necesar sa schimbi de 2 ori... amu, daca se pune problema, da, e foarte frumos cum ai zis, ca la anvelope...

    dar ce am scris, am scris pentru soferii obisnuiti, care fac in medie 10-15k anual si nu schimba ca la roti :-)

    am auzit lucruri foarte bune despre Castrol... dar e cu 50% mai scump decat ce folosesc...

    cu manometrul pe vacuum e complicat de citit si interpretat datele... singura solutie este sa arunci un ochi aici:
    http://www.secondchancegarage.com/public/186.cfm
    te-am terminat, hi-hi :-D

Page 2 of 7 FirstFirst 1234 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cum schimb termostatul?
    By paul-paw in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-2017, 11:35 AM
  2. Ce ulei pentru motor folositi?
    By leonard75 in forum diverse
    Replies: 16
    Last Post: 15-07-2015, 02:57 AM
  3. Vand/schimb jante pe 17
    By Angorik in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2015, 03:38 PM
  4. Ulei
    By Cristian86 in forum motoare diesel
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2014, 11:03 AM
  5. Ulei motor
    By Angorik in forum diverse
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2013, 09:46 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •