Page 1 of 7 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 61
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Ulei si tratamente motor. Brand, tip, interval de schimb.

    Pe orice forum care se respecta exista un astfel de thread.
    Am vazut ieri un R200 care m-a lasat masca. Masina aia are mai mult de 15 ani si nici macar nu i se auzea motorul. Revoltator!

    Stiu ca un factor important in privinta asta este uleiul. Personal il schimb la 10k, in ultima vreme am devenit mai pragmatic si daca arata bine si 'unge', nu ma grabesc. In general producatorii dau termene mai mari (15k-30k). Dar la noi s-au nascut niste prejudecati...

    La ultimul schimb am incercat marea cu degetul si am pus Q8, 5w-40 (recomandat mobil1 , 10w-40). Este mult mai ieftin, e mai nou pe piata, nu chiar raspandit, numai cu referinte bune.
    Ideea e ca nu am vazut nicio diferenta, de fapt niciodata nu am simtit diferente intre schimburi ...

    Tratament nu am pus niciodata, dar sunt tentat.

    Manualul zice asa: http://www.rover-mg.ro/forum/1docume...ndex.html#/136
    Numai ca ACEA 1 ("A1 may improve fuel economy")eu nu am vazut, ACEA 2 am vazut ca are Aral Elastic, mai toate au A3.
    Last edited by mateotl; 30-05-2014 at 11:33 AM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, DEPINDE foarte mult si cum a fost intretinuta masina... tu nu ai cum sa stii ce a facut 45-ul tau inainte... ca si mine, de altfel... cate garnituri de chiuloasa au fost schimbate... cat de des s-a pus ulei curat... ce benzina au folosit...

    MAI ALES, pentru ca vorbim de anii 90-05, cand INCA erau mari probleme cu uleiurile... mai ales in ceea ce priveste compatibilitatea si rezistenta... BLACK SLUDGE si alte "boli"... au fost ani de inceput, in care nu puteai sa amesteci uleiurile... faceau urat... mai ales sintetic cu mineral... picau garniturile... nasol...

    eu iti zic din proprie experienta... am probleme cu tachetii... bat... nu se amortizeaza bine decat dupa un mers turat si pe autostrada...
    am incercat tot felul de solutii, de la firme de renume... nicio sansa...
    am schimbat de anul trecut pe un ulei mai subtire, FULL SINTETIC, 5-40 Wolf... am scris despre asta...
    si brusc, tachetii au tacut... nu chiar de tot, dar este mult, mult mai bine... mai mult, eu pot sa iti aduc o dovada de necontestat... am un manometru pus pe vacuum... inainte, cu uleiul vechi, la idle manometrul avea un usor tremurat... nu se simtea in masina, dar se vedea clar pe ceas... ACUM, de cand am trecut pe sintetic si un pic mai subtire, manometrul STA FIX!!! nu misca nici macar un mm, dupa ce se incalzeste motorul, evident.

    eu pot sa GARANTEZ ca, in cazul meu, exista niste depuneri iar uleiul 10-40 nu trecea asa usor si nu putea lubrifia corespunzator...

    chiar si dupa ce o sa desfac motorul, o sa raman tot pe FULL SINTETIC (5-40) pentru ca este un ulei cu proprietati superioare. punct. si pe forumul din UK sunt baieti care au facut asta si totul este ok. 5-40 figureaza chiar si in cartea tehnica... desi, cei mai traditionalisti, pun in continuare 10-40 SEMI sintetic...

    in fine, ideea de baza este ca, datorita acestui manometru montat pe vacuum, eu pot sa demonstrez TEHNIC si nu cu impresii, ca uleiul FULL SINTETIC a fost mai bun in cazul meu...

  3. #3
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    12
    asta e al treilea an in care folosesc Liqui Moly 10w40 cu bisulfura de molibden, il schimb la 12 luni sau 10000 km.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    in alta ordine de idei...
    NEETANSEITATILE, indiferent ca sunt la sistemul de racire sau la capacul de la motor... se rezolva cu garnituri... nu cu solutii minune... daca supureaza ceva, se desface si se schimba garnitura... este CEL MAI SIGUR SI REZISTENT mod de a rezolva o problema...
    *probabil ca si mustarul pus in radiator ajuta cu ceva, dar nu este o solutie finala...

    pe de alta parte, orice pui in uleiul de motor... ii schimba proprietatile... punct... este un fapt care poate fi dovedit chimic... nimeni nu iti poate arata ca, dupa ce ai turnat sticluta cu lichidul minune, lanturile chimice din ulei sunt mai rezistente sau nu... poate sa aiba si efectul advers... poate sa ii creasca vascozitatea... si atunci, degeaba pui 5-40, daca tratamentul il face mai gros, si ajunge iarasi la 10-40 :-)))

    mai mult, la orice shimb de ulei, indiferent ce pui, chiar si FLORIOL :-))), atunci cand uleiul este nou, motorul o sa mearga mai frumos... cateva zile/saptamani... e normal... iar in conditiile astea, de unde stii tu, asa, pe pareri si simtiri, ca motorul merge mai bine datorita unui tratament sau doar datorita uleiului nou...?!?

    dupa cum ti-ai dat seama... eu prefer uleiul simplu si cu asta basta... un ulei full sintetic bun si schimbat o data pe an.

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    apropo, existau intr-o vreme, NANO tratamente inclusiv pentru lichidul de frana si uleiul de la servo..... :-)))

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    eh, sa nu uit, citeste aici:

    http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html

    este detaliat incredibil de mult.

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    in alta ordine de idei...
    NEETANSEITATILE, indiferent ca sunt la sistemul de racire sau la capacul de la motor... se rezolva cu garnituri... nu cu solutii minune... daca supureaza ceva, se desface si se schimba garnitura... este CEL MAI SIGUR SI REZISTENT mod de a rezolva o problema...
    *probabil ca si mustarul pus in radiator ajuta cu ceva, dar nu este o solutie finala...
    Si daca nu exista garnitura??? Adica sub capacul culbutori.
    7042600002_large.jpg

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    eric:

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    sorry, nu-mi dau seama din poza... pune un macro, te rog.
    *daca vorbesti de "rocker cover", atunci sa stii ca exista garnitura... si la mine supureaza acolo :-)

    ma uit la eric cand ma intorc de la servici. ciao.

  10. #10
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    eu personal folosesc Mobil, 10.000 km. Motorul e diesel deci, face galagie, dar face o galagie placuta, de masina nervoasa gata de actiune )
    I wish I was faster!

Page 1 of 7 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Cum schimb termostatul?
    By paul-paw in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 9
    Last Post: 29-03-2017, 11:35 AM
  2. Ce ulei pentru motor folositi?
    By leonard75 in forum diverse
    Replies: 16
    Last Post: 15-07-2015, 02:57 AM
  3. Vand/schimb jante pe 17
    By Angorik in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 20-01-2015, 03:38 PM
  4. Ulei
    By Cristian86 in forum motoare diesel
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2014, 11:03 AM
  5. Ulei motor
    By Angorik in forum diverse
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2013, 09:46 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •