Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 28
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Interfata ELM327

    Este vorba de mult controversata interfata Elm327. In afara de faptul ca e ieftina nu stiu mai nimic despre ea, detaliile tehnice i le las ca de obicei omului cu pianul. Compatibila cu benzinare dupa 1996 si diesel dupa 2004.
    De ieri am si eu una de proba, versiunea 1.4, conexiune prin USB, cd cu drivere si cateva aplicatii demo pentru scanare.
    La prima vedere am crezut ca e o clona chinezeasca, ceea ce oricum nu e exclus, am avut probleme intai cu recunoasterea interfetei , apoi cu conectarea la ECU masinii. A necesitat ceva documentatie.
    In final am reusit azi dimineata sa ma cuplez, a trebuit sa setez manual protocolul OBD care la Rover e ISO 9141 precum si alti parametri usor de dedus. Probabil asta e motivul pentru care multi au avut probleme cu ele.
    Este ceva nou si pentru mine, e prima oara cand "pun mana" pe un soft de diagnoza, in afara de citirea codurilor de eroare nu stiu mai nimic.
    Aplicatia Scanmaster este destul de complexa, dar ECU-ul nostru este zgarcit cu informatiile. Nu poti vedea consum, presiune injectie, actuatori.
    Dar poti urmari parametri live cum ar fi aprinderea, presiunea si temperatura din admisie (MAP), sonde lambda la lucru (aici am ceva nelamuriri), temperatura antigel, RPM, etc, mie mi se par foarte utile mai ales ca urmaresc relantiul. Mai sunt si altele care se masoara in mers, da imi sunt straine.
    Nu a gasit nici un cod de eroare, desi eu ma asteptam la P0300, dar poate ca a disparut dupa schimbare aprinderii( nu am mai testat de-atunci).
    Ca sa ma conving am decuplat lambda si mi-au aparut 2 coduri 0130 si 0135 , nu erau stocate, doar in scriere sau ceva de genul. La conectare au disparut fara sa fie nevoie sa le sterg eu. Becul MIL nu s-a aprins, cred ca trebuie sa stocheze codul mai intai.
    La citirea datelor live totul pare roz, totul este stabil, rateurile binecunoscute nu se simt pe nici unul din acesti parametri, ramane doar sa ii comparam intre timp cu o masina sanatoasa, m-ar interesa mai ales presiunea din admisie pentru aer fals.
    O sa fac si niste poze sa discutam pe caz.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    1) nu stiu ce au oamenii din ziua de azi cu aerul fals?!?

    din cate pricep eu, aerul "fals" este atunci cand trage aer si prin alta parte, adica o neetanseitate in sistemul de admisie...
    ok, numai ca la noi, motoarele sunt aspirate...deci, chiar nu conteaza!!! daca ar fi fost turbo, ar fi inseamnat o pierdere de presiune, pe undeva, lucru ce poate afecta mersul motorului... dar la noi... pauza... motorul merge la fel de bine si fara filtru :-))) in regim Carpati :-P

    2) presiunea la relanti este undeva pe la 0.3-0.4 bari sau kPa.

    3) toate elmurile sunt "clone chinezesti". nu-ti fa probleme. ideea este ca functioneaza. bravo! si bravo mai ales pentru ca ai reusit sa conectezi cu USB. majoritatea prefera bluetooth pentru ca se incurca la setarea/recunoasterea interfetei...

    4) presiune injectie, actuatori si alte prostii nu ai cum sa vezi, pentru ca nu sunt senzori pentru asa ceva.
    in ceea ce priveste pompa de benzina, la mine poti doar sa vezi cam cat de tare baga, intre 90 si 110%... mai departe, trebuie sa calculezi valorile in functie de presiunea stock...

    5) ce nelamuriri ai cu lambda?

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps: iti arata la fuel system daca este Open Loop sau Closed Loop?
    nu de alta, dar eu pana acum nu am vazut la mine sa fie in Closed Loop ever :-)))

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Parca la inceput imi arata closed dupa care open...o mai pun si iti spun.

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Niste valori


    E normal TPS la 3.9% ?

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca erai Vin Diesel, statea TPS la 200% :-)))

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Aseara am prins closed loop, cica e atunci cand lucreaza sonda O2.
    M-am documentat putin si legat de fuel trim short/long...la mine par ok...asta in cazul in care suspectez dereglari ale presiunii benzinei.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca presiunea la benzina nu ar fi ok... cred ca ar fi evident, inclusiv daca regulatorul de presiune ar fi dus... iti dai seama ca daca baga mai multa sau mai putina benzina, simti imediat.

    mersi pentu closed loop. teoria sta in felul urmator:
    -la relanti, motorul e in closed loop, adica monitorizeaza si regleaza consumul de carburant in functie de ce zice sonda lambda...
    -closed loop mai poate fi si atunci cand incarcarea motorului este foarte mica;
    -cand calci acceleratia full throtle, urci un deal, dai forja de autostrada, ecu nu mai tine cont de sonda lambda si pompeaza benzina in functie de alti parametrii, pentru a asigura plusul de forta necesar... asta e open loop.

    am intrebat pentru ca eu, inca nu am vazut la mine sa modifice si sa-mi apara closed loop... ever... desi gazele ies foarte bine la relanti, deci, ecu tine cont de lambda... consumul iese si el ok... cine stie... ecu generatie mai veche, poate nu vede chiar toti parametrii interfata... who knows...

  9. #9
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Aveam putin joc la pedala de acceleratie si valoare throttle 52% cu pedala calcata la maxim. Am ajustat cablul de acceleratie, nu mai e joc, dar doar 60% cu pedala la maxim.
    Am citit si la englezi, ei vorbeau de un cca 75%. Sub pedala am un limitator e plastic...o fi normal???

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    banuiesc ca ai dat un reset la senzorul de pozitie al clapetei, nu?
    o sa incerc sa pun si eu testerul, sa vad daca functioneaza si la mine la fel... dar nu chiar maine, ci cand o sa prind o pauza de la scris...

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Interfata audio Rover 75
    By bacyta in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 5
    Last Post: 19-09-2014, 08:11 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •