Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 14 of 14
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ha-ha, e farul stock.
    pe exterior nu arata la fel de bine... in sensul ca, liniile rosii de la leduri sunt continue, pe toata suprafata, pe orizontala, dar lentila e impartita in 3 patratele... nu e ok.

    vezi ca poza e facuta pe intuneric... de ce oare?

    ar mai fi probleme cu ledurile... daca fac ele 500 de lumeni si asa mai departe...
    nu mai zic de partea cu schimbatul... daca se strica vre-un led si pica toata seria, cam cat de chinui sa le schimbi...

    sa nu se inteleaga ca "strugurii" sunt acrii... ideea e faina...

    dar am deja experiente cu desfacutul farului... cu leduri de zi si cu angel eyes care crapa dupa o luna... nu-ti doresti...
    cea mai simpla si eleganta varianta este cu farurile de tuning pe care le-am aratat. ele au socluri pentru becuri de 21W, socluri individuale pentru fiecare halogen... se schimba in 2 minute.
    si evident, in locul halogenelor, merita puse niste becuri cu led CREE... led care este ajutat si de reflectoarele din stopuri... aspect foarte important...

    o sa pun o poza cu soclurile ca sa intelegi unde bat.

    SCHIMBATUL ledurilor, cand se ard (pentru ca se ard! chiar si la Audi), este cea mai mare problema...
    practic, de asta am ales sa cumpar, pana la urma, farurile Angel Eyes pentru 200. ele au deja soclurile pentru tot ce trebuie, si ca sa schimb ceva, rezolv mult mai usor... altfel, chiar si la sistemul meu de Smart Vision, sa schimbi un led stai si vorbesti de unul singur :-))) (aka trebuie desfacut farul, sigilat la loc... e dezastru... iar daca le faci "ushite" trebuie sa fie etanse, pentru ca se abureste lentila).

    anyway, daca ai un link, sa vedem un tutorial ceva, de-abia astept... repet, ideea este super ok, dar cred ca si lentila de deasupra ar trebui sa urmareasca respectivul contur...

    ps: judecati ledurile dupa cum se vad in mijlocul zilei, nu noaptea... pentru ca seara, orice led de 5 mm da foarte bine pe camera...

  2. #12
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Sa vad si eu.

  3. #13
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pe prima pagina sunt pozele cu becurile halogen vs led 5050, in cantitate de 27 bucati/bulb.

    uite aici diferenta la CREE... aceeasi camera, tot cu macro, pentru ca, din motive ce nu le inteleg, in casa ies mai bine pozele asha... in fine, here you go:




    asta este chiar de aproape... becul este, de fapt, o lanterna Cree de 5W cu 3 baterii de 1.5...




    holderele care sunt individuale:




    *la farul original e mult mai nasol... vin toate puse pe o placa, si cum becurile cu leduri sunt mai lungi decat cele stock, este mai greu sa le scoti, cel putin pe partea cu rezervorul, unde spatiul este limitat...


    cam asa arata soclul aftermarket:




    repet, desi nu as fi crezut, calitatea atat la stopurile aftermarket, cat si la farurile angel eyes este muuult superioara celor oem... nu numai modelul meu, dar si cele Lexus pun pariu ca sunt la fel de bune.

    acum, in ceea ce priveste aia 500 de lumeni de care ziceam mai sus, daca vedeti pozele de pe prima pagina si le comparati cu poza de la Cree, o sa intelegeti unde bat.
    e nasol sa intre unul in spatele tau, ziua in amiaza mare, ca nu te-a vazut semnalizand... zic si eu :-)))

  4. #14
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ha-ha, apropo, dupa ce am laudat stopurile aftermarket, ar fi totusi o problema, si nu sunt singurul nebun care a semnalat-o...
    triplele cu sticla transparenta, REFLECTA putin cam mult lumina zilei... sunt situatii in care ajungi sa te uiti in ele ca in oglinda... este exact problema de care sufera si ecranele telefoanelor mobile vazute in plin sunshine...

    ca si la dispozitivele mobile, solutia ar fi o folie mata (ANTIREFLEX)... care, evident, momentan nu este in CJ pe stock...

    asteptam urmatorul transport, sa facem niste probe.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. stopuri rover 75
    By marckuss303 in forum diverse
    Replies: 16
    Last Post: 22-06-2014, 10:50 PM
  2. stopuri frana aprinse problema
    By gheorghedumitru.dan in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 4
    Last Post: 30-04-2014, 07:24 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •