Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 11 to 20 of 26

Hybrid View

  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    tot la categoria folie, azi am dat folia fumurie JOS de pe stopuri.
    este ILEGAL, pentru cine se intreaba. chiar daca e folie, chiar daca este lac inchis la culoare, tot nu este permis...

    nu am avut probleme pana acum, dar am gasit o pereche de stopuri transparente pe care vreau sa le montez in locul celor stock... sa se vada mai bine cand semnalizez, ca pana acum, cu folia aia neagra, aveam emotii cu ledurile in mijlocul zilei, cand bate soarele de nu se mai vede nimik :-P

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    si din nou despre folii.

    am folie de protectie faruri de aproape un an de zile... plus-minus :-))) este o investitie excelenta...
    in primul rand ca are filtru UV, deci nu se mai ingalbenesc sau matuiesc farurile...
    dupa care, protejeaza foarte bine la pietris si alte chestii ce au tendinta sa sara direct in far...

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    ateliere cluj

    in CLUJ NAPOCA, recomand urmatoarele 2 ateliere.
    am lucrat cu amandoi si garantez pentru seriozitate & calitate.


    SKYFOL TECHNOLOGIES SRL
    Str.E.Murgu 24/A
    www.skyfol.ro
    Tel:0364-730 291
    Fax:0364-730 292
    www.facebook.com/skyfol.romania


    Tony Marzan
    Str. Tatra, nr. 8
    Telefon: 0724232901
    Mobil: 0745284285

  4. #4
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Dar pentru caroserie se merita? Mai ales pt bare...In CT am gasit cu 70 de lei ...

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ionutz, 70 de lei mi se pare cam putin... daca te referi la bumper (indiferent ca e fata sau spate), numai materialul in sine te costa mai mult...

    eu am incercat toate economiile posibile, pe propria piele... si din pacate, in cazul de fata, calitatea creste chiar direct proportional cu pretul...

    exemple -:
    -folia de la rusi s-a decolorat... iti zic, mi-a picat fata cand am dat-o jos... ca sa nu ma gandesc la bulele de aer care ramasesera si alte defecte...
    -autocolant ORACAL 641 Economy Cal, negru lucios din care am avut dungi pe plafon... dupa un an s-a cojit destul de urat... a ramas lipit fara probleme, dar era prajit, gata de inlocuit... am pus negru mat, in locul lui, dar tot varianta Economy... dupa un an a picat si ala, ba chiar s-a si desprins in unele locuri...

    exemple+:
    -folia de securizare m-a costat undeva pe la 100 de lei pentru ambele geamuri... plus inca 100 manopera (50 la Tony, 50 la Skyfol - Adi). rezista in continuare impecabil si marginile sunt lipite perfect...
    -autocolant Oracal 651 Intermediate Cal... tot dungi pe plafon... si un tribal mare pe capota... a costat mult mai mult... numai tribalul a fost pe la 100... iar dunga plafon+eleron+bumper spate cam tot 100, dar cu manopera inclusa... arata ca noi!!!

    am un fost coleg de clasa in CT, care se ocupa de colantari... mi-a zis ca daca vreau, imi face el... evident, promo... dar la materiale, mi-a recomandat de la seria 751 in sus, preferabil 970 etc.

    azi, tipul de la Skyfol mi-a spus ca sunt si autocolante cu canale de eliminare aer si alte prostii.

    de meritat, se merita, zic eu. este doar o parere personala.
    merita asa:
    1) folie de protectie transparenta (daca ai vopseaua in stare buna);
    2) autocolant color (daca ar trebui o revopsire, cum este cazul botului meu).

    dar pentru ca stiu preturile la materiale, nu prea imi imaginez cum poti sa iesi sub 120-150 de lei per element... depinde cat vrei sa te tina... daca vrei sa reziste 5 ani, atunci iti iei materiale cu garantia de 7, pentru ca, modalitatea lor de a calcula durata de viata eu cred ca este umflata, by default :-)
    Last edited by Eugen_piano; 03-07-2014 at 10:47 PM.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    La bumper ma refer, ale mele arata groaznic inca de cand am cumparat masina. Ma costa 250 per element de vopsit, dar inca nu am gasit bresa necesara, ma preocupa mai mult alte probleme ale masinii. Am intrebat la o firma de colantari din Ct, axata mai mult pe taxiuri, au zis 70,dar conteaza bineinteles si cat e de complicat, au zis intai sa vada masina. Materialele nu sunt profesionale banuiesc.
    Am avut si un incident neplacut cu o vecina care si-a gasit masina zgariata si mi-a cerut asigurarea.

    Legat de folia pe geamuri, eu am avut LLumar pe opel cu toate actele necesare. Ma tenteaza si acum.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Quote Originally Posted by mateotl View Post
    La bumper ma refer, ale mele arata groaznic inca de cand am cumparat masina. Ma costa 250 per element de vopsit, dar inca nu am gasit bresa necesara, ma preocupa mai mult alte probleme ale masinii. Am intrebat la o firma de colantari din Ct, axata mai mult pe taxiuri, au zis 70,dar conteaza bineinteles si cat e de complicat, au zis intai sa vada masina. Materialele nu sunt profesionale banuiesc.
    Am avut si un incident neplacut cu o vecina care si-a gasit masina zgariata si mi-a cerut asigurarea.

    Legat de folia pe geamuri, eu am avut LLumar pe opel cu toate actele necesare. Ma tenteaza si acum.
    Ionut, am citit pe mai multe forumuri ca, boxele montate pe polita hayonului sunt foarte sensibile la soare... evident, pentru ca bate direct pe membrane... am vazut si poze cu unele arse...

    acum, nu cred ca s-a intamplat de pe o zi pe alta... cine stie cat timp a fost nevoie... ani si ani... dar ma gandesc ca pana si un parasolar prins cu ventuze ar fi ok, pentru protejarea boxelor, ma refer (evident, asta daca le ai cu membranele descoperite si orientate in sus).

  9. #9
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    eu am pe toate geamurile de la SolarZone de 4 ani de zile, garantie 7 ani. se comporta foarte bine, nu s-a dezlipit deloc si este omologata si autorizata RAR, adica, cu acte in regula la fiecare control Stiu ca si folia Llumar este la fel de buna si la fel de legala ( cu transparentele de rigoare fta/spate )
    I wish I was faster!

  10. #10
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Ai grija cu Solarul...dupa 4 ani jumate la 3 usi a inceput sa se ia un strat de sclipici de pe ele, si s-au si decolorat. Dute la o verificare.

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. autocolant cu insemnele clubului, stegulete, suporti de numar etc ROVER MG CLUB RO
    By DATA in forum Regalia - Achizitii produse cu insemne club
    Replies: 7
    Last Post: 12-02-2015, 06:31 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •