Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 21 to 26 of 26
  1. #21
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    11
    Da, de intretinere stiu, si eu le-am sters cu niste carpe speciale de 20 de euro bucata, si nu s-au dezlipit ci se lua un strat de sclipici pe pe suprafata foliei. Cand m-am dus la ei ptr garantie ma acuzau ca le-am sters cu solutie de geamuri proasta

  2. #22
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by mateotl View Post
    La bumper ma refer, ale mele arata groaznic inca de cand am cumparat masina. Ma costa 250 per element de vopsit, dar inca nu am gasit bresa necesara, ma preocupa mai mult alte probleme ale masinii. Am intrebat la o firma de colantari din Ct, axata mai mult pe taxiuri, au zis 70,dar conteaza bineinteles si cat e de complicat, au zis intai sa vada masina. Materialele nu sunt profesionale banuiesc.
    Am avut si un incident neplacut cu o vecina care si-a gasit masina zgariata si mi-a cerut asigurarea.

    Legat de folia pe geamuri, eu am avut LLumar pe opel cu toate actele necesare. Ma tenteaza si acum.
    Ionut, am citit pe mai multe forumuri ca, boxele montate pe polita hayonului sunt foarte sensibile la soare... evident, pentru ca bate direct pe membrane... am vazut si poze cu unele arse...

    acum, nu cred ca s-a intamplat de pe o zi pe alta... cine stie cat timp a fost nevoie... ani si ani... dar ma gandesc ca pana si un parasolar prins cu ventuze ar fi ok, pentru protejarea boxelor, ma refer (evident, asta daca le ai cu membranele descoperite si orientate in sus).

  3. #23
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    eu am cautat acum pe google, dar nu am gasit nimic semnificativ.
    CUM se intretin foliile?

  4. #24
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    eh, uite aici... dar asta era cumva subinteles...

    Folie auto omologata - Conditii de garantie si intretinere

    După montarea foliei trebuie să respectaţi urmatoarele indicatii:

    *In primele 5 zile de la aplicare nu acţionaţi asupra geamurilor pe care s-a aplicat folia (prin ridicare/coborâre a geamului, curăţare, spălare, frecare). Nerespectarea acestei cerinţe poate afecta stabilitatea adezivului si duce la anularea garanţiei.
    *Întrucat adezivul continuă să lucreze până la 30 de zile este de asemenea important să nu spălaţi geamul la interior în prima lună de la aplicare.
    *În primele 30 de zile de la aplicare este posibil ca anumite zone să aibă un aspect ceţos, lăptos sau să prezinte usoare bule. NU vă alarmaţi deoarece acestea dispar fără nici o intervenţie pe masură ce adezivul se stabilizează. Dacă totusi după 30 de zile constataţi încă existenţa anumitor probleme luaţi legătura cu aplicatorul foliei. Dar nu mai tarziu!

    Întreţinerea foliei auto
    *După 30 de zile de la aplicare puteţi curăţa geamurile folosind o soluţie obisnuită pentru geamuri si o lavetă de microfibre. Pentru a evita deteriorarea foliei nu trebuie utilizate materiale abrazive de curăţare.
    *Atunci când curăţaţi geamurile autovehiculului vă recomandăm ca la cele mobile (care au mecanism de ridicare/ coborâre) să coborâţi complet geamul si să stergeti si garniturile de cauciuc, întrucât există riscul ca particulele care se strâng pe garnituri să zgârie suprafaţa, sau sa agate marginea foliei atunci când ridicaţi sau coborâţi geamul.
    *Evitati deschiderea geamurilor in anotimpul rece, cand chederele sunt inghetate si acestea pot astfel exercita o agresiune mecanica asupra marginilor foliei ducand la dezlipirea acesteia la colturi si implicit la pierderea garantiei.

  5. #25
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    11
    vezi? trebuie intretinute!
    I wish I was faster!

  6. #26
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    lol. lol. lol. :-D

Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. autocolant cu insemnele clubului, stegulete, suporti de numar etc ROVER MG CLUB RO
    By DATA in forum Regalia - Achizitii produse cu insemne club
    Replies: 7
    Last Post: 12-02-2015, 07:31 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •