Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 26
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Folie si autocolant

    pe langa motive legate de aspect sau "privacy", folia are cateva avantaje care merita amintite:
    1) diminueaza riscul ranirii cu cioburile cauzate de spargerea geamurilor (lucru destul de important, mai ales pt ca vorbim de zona capului);
    2) actioneaza ca filtru UV (previne decolorarea habitaclului);
    3) bariera termica - reducerea radiatiei IR (infra-rosii).

    deci, vorbind strict din considerente tehnice, folia pare o optiune demna de luat in seama.

    autocolantul, pe de alta parte, are doua plusuri la fel de semnificative:
    a) este substantial mai ieftin decat o revopsire profi (per element sau integrala);
    b) protejeaza caroseria (de pietris si saruri sau de alte substante daunatoare care, in timp, pot provoca aparitia ruginii).

    desigur, acum multi ani, autocolantul arata destul de rau, comparat cu o vopsire lacuita... dar, am vazut azi niste modele de autocolant texturat gen aluminiu care m-au dat efectiv pe spate... nu mai zic de mostrele lacuite care erau oglinda... puteai sa-ti faci freza in ele :-)))

    revin!

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Reglementari legale

    Geamurile aflate în câmpul de vizibilitate principal al conducătorului auto trebuie să asigure o transparenţă de cel puţin 75% pentru parbriz, respectiv 70 % pentru restul geamurilor.

    Câmpul de vizibilitate principal al vehiculului este format din parbriz, geamurile laterale faţă şi luneta.
    În cazul în care vehiculul este dotat şi cu oglindă laterală dreapta, luneta nu mai face parte din câmpul principal de vizibilitate.

    În situația foliilor aplicate pe geamuri ulterior (ce nu au fost aplicate din fabrică), acestea trebuie să fie certificate şi marcate corespunzător, iar aplicarea acestora este permisă numai în ateliere autorizate.

    Modificarea transparenței geamurilor nu se înregistrează în cartea de identitate a autovehiculului, însă atelierele autorizate să efectueze operațiunea de aplicare a foliei colorate, trebuie să elibereze un document privind certificatul de conformitate și licența emisa de Registrului Auto Roman.


    cam asa spune regula :-))) si uite asa, ne umplem treptat torpedoul de hartii :-P
    Certificatul sau omologarea propriu-zisa pentru folie a fost facut de dimensiunea talonului... cu cap, sa intre frumos in portofel... dar, din pacate, mai este insotit de 2 hartii A4, care zic cate ceva bla-bla, despre conformitate, instalare si alte tampenii... asta e... in curand, masina o sa aibe o adevarata mapa :-P

    in afara de "docomentele" la purtator, se mai pun si timbre intre geam si folie, teoretic, cate un timbru pe fiecare sticla infoliata.

    la mine scrie Skyfol pe ele, dar, am negociat sa trecem, pe viitor: SKYFALL :-)))

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps: firmele/atelierele sunt omologate separat pentru folie fata si folie spate, drept pentru care, cei mai multi, ofera timbre doar pentru geamurile laterale spate (si luneta, evident), desi monteaza fara probleme folie si pe fata :-)

    Ca idee, gradul de opacitate al foliei omologate variaza undeva intre 27% (fata) si pana la aproximativ 95% (spate).

    Exista si un aparat care masoara transparenta/opacitatea, precum si gradul de filtrare UV sau IR al foliei/geamului. Eu m-am jucat azi cu un astfel de gadget, iar rezultatele au fost foarte multumitoare :-)

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    REKINUL foliilor

    Foliile din seria SHARK

    Model Shark HP 03 / 05 / 15 / 20 / 35 / 50
    Structura Metallized - Dyed (toate)
    Nuanta/Culoare Negru
    Grosime 38 microni (toate)
    Invelis Rezistent la Zgarieturi Dublu (toate)
    Lumina transmisa 3% / 7% / 17% / 27% / 33% / 51%
    Lumina reflectata 8% (toate)
    Filtru UV 99% (toate)
    Filtru IR 54% (pt HP 03) si 44% (restul)
    Total Energie Solara Respinsa 60% / 58% / 56% / 54% / 49% / 40%
    Tara de origine USA

    eu am montat HP 05 (geamuri laterale spate si luneta).

    pentru mai multe detalii:
    http://www.skyfol.hu/en/automotive-w...films/shark-hp

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Folii de securizare

    pe laterale fata aveam deja o folie "transparenta", daca se poate spune asa, desi nici una nu este fara pic de opacitate.

    este vorba despre folia de securizare BRUXSAFOL 4011.

    Date tehnice:
    Energia solara:
    - transmisa: 79%;
    - reflectata: 8%;
    - absorbita: 13%.

    Lumina vizibila:
    - transmisa: 89%;
    - reflectata: 9%;
    - absorbita: 2%.

    Ultraviolete transmise (300-380 nm): < 2%;
    Grosime: 100 microni;
    Radiatie totala redusa in sticla: 16%.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    geamuri Pilkington Optikool

    pentru ca tot s-a umblat la geamuri, am descoperit ca toate lateralele si luneta sunt Pilkington Optikool, respectiv cu o tenta usor verzuie in partea de sus si, printre altele, nu chiar atat de transparente precum as fi presupus... lucru bun de altfel.

    detaliile tehnice sunt destul de vagi, paragraful urmator fiind cam tot ce am putut gasi.
    Opticool and Ez kool are solar absorbing glasses, providing significant improvements to occupant comfort. these products reduce heat entering through a vehicles glazed area by up to around 20 percent. Compared to a car equiped with standard tinted glass.

    pe parbriz nu scria decat faptul ca este laminat...

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Rezultate

    punem si ceva poze zilele viitoare, dar pana atunci, cam asta am masurat cu gadgetul pentru termopane, referitor la UV si IR:

    cantitatea / procentul de UV era neglijabil(a) pe toate geamurile masinii, respectiv intre 1 si 3%.

    radiatia IR detectata a fost undeva intre 10% pe laterale spate (acolo unde folia SHARK conteaza cel mai mult), 15% pe laterale fata (folie de securizare avand un grad mai redus de filtrare), si ... 30% in cazul parbrizului.

    transparenta pe fata se incadreaza in jurul valorii de 80% pentru geamurile laterale si de 75% pentru parbriz, mai putin zona dedicata pentru parasolar, unde culoarea verde este mult mai pronuntata (transparenta de doar 70%).

    dar sa nu uit faptul ca, inainte de a trece pe folie omologata si calitativa am avut, timp de 3 ani, folie "de la rusi", din piata... vreau sa zic ca nu suporta comparatie...
    folia Shark este muuuult mai clara, materialul mai rezistent si mai gros si nu in ultimul rand, folia care am dat-o jos era deja gata decolorata... fara gluma, portiuni din folia veche devenisera perfect transparente :-D

    am prins o promotie si nu am dat decat 440 de roni, asta incluzand si manopera pentru indepartarea foliei existente... daca nu ma insel, folia SHARK m-a costat dublu fata de cea din bazar, dar si confortul este pe masura. recomand cu incredere!

  8. #8
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    Eugen,sa nu uitam si rolul antiefractie pe care il are folia pe geamuri...un geam lateral se inlatura numaidecat cu un pietroi,fiind tehnologie ''sekurit''...pe cand daca este cu folie,''hotul'' va munci mult mai mult...oricum sa speram ca nu vom ajunge la astfel de evenimente nedorite.

  9. #9
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    sa stii ca nu toate atelierele omologate Rar dau ''hartia de omologare'' in format mic sa intre in certificatul de inmatric. Mie de exemplu mi-au inmanat la finalizarea operatiunii documentele in format A4,cu semnaturi,stampile rar,caracteristicile foliei,grade de opacitate etc.

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da, certificatul era al lor, personalizat, cu REKINU.
    m-a distrat faza, asa ca i-am dat repede un mesaj si lui Madalin :-)))

    frate, astia cu birocratia lor ma termina... in ritmul asta o sa renunt la portofel si o sa merg numai cu diplomatul la mine, sa incapa tot :-D sincer, de-abia am gasit in CJ doua (2!!!!) bucati de portofel in care sa intre talonul...

    pentru faza cu security, sunt martor... am vazut pe viu un geam facut cioburi-ciobulete si care statea in picioare... iar asta se intampla cu o folie ieftina, de talcioc :-D

    apropo, sa nu uit ca aveam inainte, hayonul facut din 5 fasii! le-am numarat acum cand le-am dat jos... alta viata, hayon dintr-o bucata... ma uitam la intoarcere in retrovizoare, vedeam luneta si nu imi venea sa cred :-D

    contemplu foarte serios ideea de a pune SHARK IR (infra red) pe parbriz... este aproape transparenta si cred ca ar ajuta destul de mult la caldurile verii... se poate face si un test inainte: sa punem o bucatica mica de folie si sa testam cu aparatul, sa vedem cat de mult se mai reduc radiatiile IR.
    e misto gadgetul ala, adicatelea, poti sa vezi pe viu ce se modifica si cum se modifica, nu doar asa, din citit etichete si vazut "la ochi" :-)))

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. autocolant cu insemnele clubului, stegulete, suporti de numar etc ROVER MG CLUB RO
    By DATA in forum Regalia - Achizitii produse cu insemne club
    Replies: 7
    Last Post: 12-02-2015, 06:31 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •