punem si ceva poze zilele viitoare, dar pana atunci, cam asta am masurat cu gadgetul pentru termopane, referitor la UV si IR:

cantitatea / procentul de UV era neglijabil(a) pe toate geamurile masinii, respectiv intre 1 si 3%.

radiatia IR detectata a fost undeva intre 10% pe laterale spate (acolo unde folia SHARK conteaza cel mai mult), 15% pe laterale fata (folie de securizare avand un grad mai redus de filtrare), si ... 30% in cazul parbrizului.

transparenta pe fata se incadreaza in jurul valorii de 80% pentru geamurile laterale si de 75% pentru parbriz, mai putin zona dedicata pentru parasolar, unde culoarea verde este mult mai pronuntata (transparenta de doar 70%).

dar sa nu uit faptul ca, inainte de a trece pe folie omologata si calitativa am avut, timp de 3 ani, folie "de la rusi", din piata... vreau sa zic ca nu suporta comparatie...
folia Shark este muuuult mai clara, materialul mai rezistent si mai gros si nu in ultimul rand, folia care am dat-o jos era deja gata decolorata... fara gluma, portiuni din folia veche devenisera perfect transparente :-D

am prins o promotie si nu am dat decat 440 de roni, asta incluzand si manopera pentru indepartarea foliei existente... daca nu ma insel, folia SHARK m-a costat dublu fata de cea din bazar, dar si confortul este pe masura. recomand cu incredere!