Results 1 to 5 of 5

Thread: SmartVision 6

  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    SmartVision 6

    nu numai la cinema apar sequel-uri, dar si p'aci :-)

    lucrul la SV6 l-am inceput mai demult, dar abia acum avem ceva de aratat.

    in primul si-n primul rand, vom adresa o limitare a farurilor obisnuite, si anume, faptul ca le dotam cu becuri de 55 (halogen) ori de 35/55 (xenon), cu o putere cuprinsa intre 1400 si 5000 de lumeni, dar, si aici apare acest DAR cu majuscule, puterea farului este, aproape intotdeauna, FIXA!

    traficul urban, cel rural, mersul pe autostrada sau cel off-road, toate au nevoi diferite. in munti, un xenon de 55 este eficient, dar in orash, seara, este pur si simplu prea mult. uneori, chiar si un 35 este peste necesar.
    pe autostrada, in plin daylight, avem nevoie de becuri de 35? dar noaptea, daca gonim cu 130/h, nu ar trebui sa bata cat mai departe?

    ei bun, SV6 (Smart Vision revizia a 6-a) vine cu o solutie. Xenon reglabil in intensitate: de la 20W (faza scurta pe DN in timpul zilei) si pana la 55W (pentru off road).



    evident, reglajul se face concomitent pe amandoua farurile, dar, in cazul de fata, pentru demo, le-am setat diferit.

    va urma :-P

  2. #2
    Member rekinu's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    349
    Rep Power
    12
    men, maine imi fac timp sa iti trimit balastul! chiar nu am putut zilele astea. In rest, arata foarte bine! Bravo
    I wish I was faster!

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    thx. no problem, electricianul e plecat din localitate :-))) deci, nu e graba. cand reusesti.

    o sa ma uit diseara la becuri... de la minim la maxim, pe masura ce creste wattajul, mi se pare ca se schimba putin si nuanta. dar camera mea nu este cea mai fidela... o sa trag un ochi pe noapte "live", sa vad daca diferenta de nuanta este acceptabila.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da. facut una bucata test, pe timp de noapte.
    diferenta dintre 20w si 55w (mai degraba un +50, in urma masuratorilor, dar am zis 55 ca sa avem reperul fix, dupa standardele de pe piata...) este sesizabila, nefiind doar pe hartie sau la mufa de la multimetru.

    acum, ar mai trebui specificat ca majoritatea kiturilor de pe piata, cele de 35W, consuma, in realitate, 45W... deci, destul de apropiat cu maximul SV6... probabil chinezii iau in calcul eficacitatea luminoasa care nu poate fi de 100%.

    nu in ultimul rand, in ceea ce priveste temperatura culorii, asa, dupa ochiul meu, ea variaza intre 6000K la minim si 4300K la maxim, deci, intre un alb destul de rece dar inca nu foarte colorat, la un alb oem, dar nu galbui :-D

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    uite ca treptat ne lovim de proiecte mai vechi.

    azi am condus pe timp de noapte cu faruri Angel Eyes pentru Rover 200 originale deci, nemodificate si fara cornering, pentru ca nu mai am proiectoarele de ceata montate pe masina... temporar...
    ***partea buna este ca proiectoarele cu lupa din Angel Eyes, chiar si cu bec halogen, lumineaza destul de bine... pot sa zic ca sunt chiar performante.
    ***partea proasta este ca la semnalizare, imi lipseste corneringul IMENS... sa ai un colt iluminat este cu totul alta viata. e drept, mult proiectoare de ceata lumineaza doar frontal, dar cele care bat inclusiv pe laterale sunt brici.

    concluzia: de-abia astept sa instalez proiectoarele din nou (de data asta varianta originala, dar modificata) si sa le folosesc pentru cornering.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. SmartVision 5
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 22
    Last Post: 29-12-2013, 08:15 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •