Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. #1
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11

    Update ceasuri bord

    de ceva vreme ma tot gandesc sa imi schimb ceasurile de bord cu unele care au si calculator...voiam sa va intreb daca a mai facut cineva asa ceva sau daca se poate face...cred ca pe langa ceasuri ar trebuii sa schimb si blocul de lumini si sa imi iau si alta "maneta" de semnalizare...imi puteti da niste sfaturi daca se poate face si daca da cum sa procedez....multumesc frumos

  2. #2
    Member Junkyard's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Brasov
    Posts
    37
    Rep Power
    0
    din cate stiu e "plug & play " cablurile sunt acolo trebuie doar maneta cu buton sau poti sa pui un buton daca sti la ce fire sa te legi si ceasurile cu display sau daca nu , exista si o conversie aftermarket dar e complexa complicata si nu cred ca are vre-un rost plus nu mai gasesc threadul din anglia

  3. #3
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    vreau sa pun cu tot cu maneta cu buton....deci treaba nu ar fi grea nu?

  4. #4
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    nu,fata volanul e prinsa cu 2 suruburi imbus, dupa care scoti volanul.manetele nu sunt impreuna, fiecare e cu mufa ei. Deci o ppti schimba doar pe cea cu buton. Cand scpti volanul ai grija sa fie drept, si NU invarti mecanismul cu pamblica.

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    in cazul in care se misca panglica, o rulezi pe toata intr-o singura directie si vezi cate ture face. dupa care imparti la 2 si o asezi la loc.
    ex: volanul face 2 ture intr-o singura directie, iar panglica face 5 ture... o derulezi la 2 ture si jumatate si o pui la loc... baietii au fost cu cap si au lasat in plus.

    fa un semn daca dai jos volanul...acolo unde pica pe ax, ca sa il pui la fel... daca nu nimeresti EXACT in locul respectiv, directia o sa fie intr-o parte...

    Nu uita, cand umbli la orice tzine de AIRBAG sa scoti borna macar 5 minute inainte. dupa care aprinzi ceva lumina din habitaclu, sa fi sigur ca nu mai este curent si vezi sa nu ai chiar tu sarcina electrica... (cine stie, cica e iarna, unii au pulovere de lana :-)))

  6. #6
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Eu am taiat mufa de la airbag-ul de la scaunul de la sofer si am legat-o pe direct cu borna pusa, ba chiar am facut proba si cu alt airbag si n-a bubuit nimic. )))
    Apropo de airbag-ul din scaunul de la sofer : se aprindea martorul in bord. Am taiat mufa legat pe direct, tot se aprindea. Am miscat de scaun de fire s-a stins martorul. Miscat iar de scaun, fire etc, s-a aprins iar. Am pus alt airbag de proba , la fel se manifesta. Intrebare: unde face contact imperfect. Tind sa cred ca pe cablul galben ce pleca din mufa de sub scaun inspre bord. Are cineva alta parere?
    Last edited by bacyta; 06-01-2015 at 08:20 PM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, stiu oameni care au lipit pe "viu" firele de la airbag si chiar nu s-a intamplat nimik...
    pe de alta parte... ce-i sigur e sigur... eu am detonat airbaguri si crede-ma ca nu vrei sa-ti puste cand esti langa el :-P

    cat pentru erori la srs... pune masina pe tester... sunt suficiente care se conecteaza pe partea de airbag.

  8. #8
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    o idee interesanta Angorik,....sa ne tii la curent cu pasii lucrarii si cu rezultatul final.

  9. #9
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Si pe mine ma batea gandul de mult sa fac asa ceva, dar ma enerveaza ca se duc pixelii aia de la display si se vede ca dracu'.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  10. #10
    Member Angorik's Avatar
    Join Date
    May 2013
    Location
    Tulcea/Bucuresti
    Posts
    96
    Rep Power
    11
    momentan caut ceasuri si maneta..am sa ma duc zilele astea pe la cateva parcuri de dezmembrari...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. eletronica rover 75 ceasuri bord
    By SAKE PARIS in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 23
    Last Post: 30-06-2022, 01:36 AM
  2. update scaun *
    By marckuss303 in forum diverse
    Replies: 7
    Last Post: 08-02-2015, 11:34 PM
  3. Replies: 9
    Last Post: 31-12-2014, 10:03 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •