Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. #1
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11

    probleme portbagaj

    sal, am ramas cu portbagajul blocat la roverul meu75 reg2000 din cheie nu il putem deschide din ziua cand l-am cumparat asa ca a ramas optinea din masina care de ieri nu mai vrea sa mearga, pana acum am facut: am deschis portbagajul prin bacheta din spate manual am tras de tija metalica,am scos mufa si am dat-o cu spary de contact ,la fel ma facut si in fata am deconecta mufa si am data cu spary de contact fara nici un rezultat,m-am gandit la o siguranta arsa dar nu stiu care e, am un table cu fiecare ce e dar la nici uba nu precizeaza deschidere portbagaj, asa ca am ramasa fra idei cine poate sa ma ajute ,multumesc

  2. #2
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    asa imi mai face si mie cateodata portbagajul.La mine e din butonul de deschidere...trebuie sa apas intr-o anumita pozitie pe el ca sa faca contact...incearca in prima instanta sa vezi daca ai tensiune pe firele de la buton..si in cazul asta mergi prin eliminare...daca ai tensiune acolo, iti mai ramane sa verifici circuitul electric pana la yala...posibil sa fie conductor intrerupt(din cauza deschiderilor repetate ale portbagajului si bineinteles a varstei si intemperiilor,firele cedeaza in zona cu mansonul de cauciuc in locul de tranzitie intre caroserie si capota portbagajului,situatie similara intalnita de mine la un bmw e46 acum un an)mufe oxidate,sau cel mai plauzibil motorasul yalei defect. Curios lucrul de ce nu poti deschide din cheie!! Ca „scule„,iti recomand un multimetru sau pur si simplu un bec de 12 v prevazut cu fasung si cu doua fire prelungite.

  3. #3
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    ms leo, cheia se invarte in gol in yala nu prinde nimic, mai ramane variant ta cu multimetrul, siguranta are undeva sa verific daca e arsa?

  4. #4
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    nu stiu sa iti spun care ar putea fi siguranta sau daca exista siguranta dedicata doar pentru portbagaj...cert este ca tensiune pe intrerupatorul portbagajului exista indiferent daca cheile sunt sau nu in contact...deci acolo are tensiune in permanenta,si din ce imi mai dau seama nu are legatura cu restul circuitului de inchidere centralizata al usilor...cand deschid masina se deblocheaza cele patru usi si trapa de la rezervor,portbagajul se deschide separat din cheie sau din interior.....daca tot iti este defecta yala la deschiderea din cheie,fa o verificare acolo la mufa,pune multimetrul sau becul pe pinii mufei si actioneaza butonul de deschidere,daca ai prezenta tensiune pe multimetru sau bec,din start ai eliminat 90% din defecte...ramane yala...mai exact partea electrica a acesteia.

  5. #5
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    ok, deci maine sunt ocupat, iata si un raspuns de pe forumul din uk The switch in the car earths one of the contacts on the BCU. ( Body control unit. ) The BCU is fused but if your door locks work its not the BCU that is the problem.

    It's likely to be the switch itself or the wiring on the switch. One wire goes to the BCU. The other wire is an earth wire. Maybe you just have a bad earth connecting to the cars bodywork.

    If you open the boot through the car it may pay you to repair the Key Opening part of the lock while the boot's open.

  6. #6
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    translate please!!

  7. #7
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Eu cred ca e o problema mai mult mecanica. Habar n-am cum e la 75, dar din ce spui tu si englezii eu cred ca e yala.

  8. #8
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    12
    Eu cred ca problema mecanica a aparut cand portbagajul a inceput sa nu se deschida cu cheia. Iar acum ai si una electronica. Si la mine refuza cateodata sa se deschida din buton, iar cand bag cheia, se actioneaza strict mecanic , nu se aude acel clanc.

  9. #9
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    problema mecanica o are din ziua cand l-a cumparat...nu i-a mers niciodata din cheie....daca nu poate sa rezolve problema electrica...schimba broasca de portbagaj si va avea deschidere mecanica cu cheia

  10. #10
    Member mihaivolei's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    powys
    Posts
    203
    Rep Power
    11
    gata sa rezolvat singura, a doua zi cand am incercat a functionat perfect sar fi putut ingheta ceva pe acolo, oricum invatatura de minte ma apuc sa repar sau sa schimb broasca ca pe viitor sa nu ma mai bazez pe system din masina,ms oricum de interventii, tinem legatura

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Apa in portbagaj (Do it yourself)
    By koasa in forum How Do I - Answers To Common Problems, tutorials / Cum fac - raspunsuri, tutoriale
    Replies: 0
    Last Post: 20-07-2015, 04:47 PM
  2. Problema deschidere portbagaj
    By cyrano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 7
    Last Post: 12-01-2014, 04:14 PM
  3. telescoape portbagaj tourrer
    By daptzoanca in forum diverse
    Replies: 1
    Last Post: 22-05-2013, 10:20 AM
  4. Bare portbagaj suplimentar Rover 75...ajutor
    By Dumitru.P. in forum diverse
    Replies: 1
    Last Post: 04-05-2013, 07:49 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •