Sunt fericitul posesor al unui Rover 820 Turbo Coupe!
Acum aproape doi ani,cand am luat acelasi tip de masina in scopul transplantului de motor pe Defender,am ramas profund impresionat de acest coupe de 20 de ani...motorizare,dinamica,tinuta de drum,confort,aspect general,etc...mi-a fost greu sa-l dezmembrez dar pana la urma am facut-o - am luat motorul si ce mai mi-a trebuit apoi l-am dat unuia cu 450 de euro (acum i-am luat urma dar nu a mai ramas mare lucru din el).
Acum vreo luna l-am gasit pe asta,identic (difera culoarea,e albastru cu interior crem,an '97) si l-am cumparat.
I-am facut RAR-ul si pentru ca este primul inmatriculat in Romania omologarea a costat dublu...mai am sa-i platesc taxa si cam atat.
Cand l-am luat am vazut ca motorul a fost fiert dar vanzatorul mi-a zis ca se blocase termostatul si l-a scos...l-am crezut -venise cu ea la mine de la 300 de km,masina tragea cum trebuie si nu incalzea deloc,de fapt mergea rece - in realitate termostatul a fost scos pentru ca masina avea o problema cu garnitura de chiuloasa (a fost schimbata cu una metalica,fara a scoate restrictorul de ulei din bloc).
I-am schimbat garnitura cu una MLS,segmentii,cuzinetii de biele,simeringuri si ghiduri de supape,garnituri,distributia,pivoti,bucsi,etc - masina merge acum intr-un mare fel,trage si urca in ture frumos de tot (inca nu m-am dat foarte tare la ea,fiind in rodaj)...inainte sa-i fac motorul l-am facut pe unul cu Porsche Panamera sa beleasca ochii cat cepele cand a realizat ca flash-urile si graba lui si-au gasit nashul unde nu se astepta!
Am curatat-o in detaliu la o firma specializata,merita...
Sunt fan al motorului T16 Turbo si in timp il voi tuna asa cum trebuie...
Asa arata cand l-am luat,acum e mult mai curat|:
IMG-20150113-WA0010.jpgIMG-20150114-WA0004.jpgIMG-20150114-WA0002.jpg