Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 13
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0

    Rover 820 Turbo Coupe

    Sunt fericitul posesor al unui Rover 820 Turbo Coupe!
    Acum aproape doi ani,cand am luat acelasi tip de masina in scopul transplantului de motor pe Defender,am ramas profund impresionat de acest coupe de 20 de ani...motorizare,dinamica,tinuta de drum,confort,aspect general,etc...mi-a fost greu sa-l dezmembrez dar pana la urma am facut-o - am luat motorul si ce mai mi-a trebuit apoi l-am dat unuia cu 450 de euro (acum i-am luat urma dar nu a mai ramas mare lucru din el).
    Acum vreo luna l-am gasit pe asta,identic (difera culoarea,e albastru cu interior crem,an '97) si l-am cumparat.
    I-am facut RAR-ul si pentru ca este primul inmatriculat in Romania omologarea a costat dublu...mai am sa-i platesc taxa si cam atat.
    Cand l-am luat am vazut ca motorul a fost fiert dar vanzatorul mi-a zis ca se blocase termostatul si l-a scos...l-am crezut -venise cu ea la mine de la 300 de km,masina tragea cum trebuie si nu incalzea deloc,de fapt mergea rece - in realitate termostatul a fost scos pentru ca masina avea o problema cu garnitura de chiuloasa (a fost schimbata cu una metalica,fara a scoate restrictorul de ulei din bloc).
    I-am schimbat garnitura cu una MLS,segmentii,cuzinetii de biele,simeringuri si ghiduri de supape,garnituri,distributia,pivoti,bucsi,etc - masina merge acum intr-un mare fel,trage si urca in ture frumos de tot (inca nu m-am dat foarte tare la ea,fiind in rodaj)...inainte sa-i fac motorul l-am facut pe unul cu Porsche Panamera sa beleasca ochii cat cepele cand a realizat ca flash-urile si graba lui si-au gasit nashul unde nu se astepta!
    Am curatat-o in detaliu la o firma specializata,merita...
    Sunt fan al motorului T16 Turbo si in timp il voi tuna asa cum trebuie...
    Asa arata cand l-am luat,acum e mult mai curat|:
    IMG-20150113-WA0010.jpgIMG-20150114-WA0004.jpgIMG-20150114-WA0002.jpg

  2. #2
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Să-l stăpânești sănătos. Si eu am achizitionat de curând pe fratele lui mai mic, un 216 Coupe an '97 cu motorizare 1.6 (ideea mea e sa pun motorul de 2.0 turbo de 200cp). L-am luat de la cineva din Neamț cu 400 €, cu aceeași problema:garnitura de chiulasă arsa. Încă nu l-am adus acasa (sper sa-l aduc luna viitoare). Spre deosebire de tine al meu are taxa plătită si nerecuperata. După ce o să-l pun la punct, o sa ma interesez ce di cum e cu motorul 2.0 turbo. Am avut un prieten cu motorizarea asta pe 216 Coupe si zicea ca e "strong".
    Last edited by bacyta; 20-02-2015 at 11:33 AM.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Sean, imi pare bine sa te aud. pe forumul de 4x4 ai mai auzit ceva de Maurizio?

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Daca de 216 zicea ca e "strong" probabil ca la volanul unui 220 Turbo ar fi amutit de tot...nu are nici o legatura.
    Sa faci un transplant de motor nu e chiar floare la ureche,mai bine cauta un 220 turbo...nu e vorba numai de motor aici.
    Inainte de sarbatori aparuse un 220 turbo impecabil la Berlin dar nu m-am inteles cu neamtul,sub 3000 de euro nu a vrut sa-l dea...ieseam prea scump cu drumul si cheltuielile de inmatriculare.
    Pe asta am dat 1500 si mai ma costa cam 800 euro taxa de mediu...are cu vreo 200+ kg mai mult decat 220-ul Tomcat dar e altceva din punct de vedere al confortului...oricum cei 200 de cai duc si 820-ul cu mare succes.
    Nu stiu nimic de Maurizio,nu il cunosc si parca nu am mai vazut postari de la el de ceva timp.

  5. #5
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Rectific, greseala de exprimare. Am zis 216 gandindu-ma la caroserie care este aceeasi si la 220 si la 216 coupe. De fapt a avut un Rover 220 coupe de 200cp.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    L-am inscris (e singurul coupe 820 Turbo din tara,am platit dublu omologarea la RAR) si de cateva zile merg cu el...mai am sa-i schimb amortizoarele,bieletele antiruliu,niste run-flat-uri (sau nu),sa-i pun un gaz secvential si blow-off-ul pe care l-am dat jos de pe Def.
    Tinuta de drum buna si confort super...fotoliile de piele sunt de vis,cu reglaje si memorii,clima,trapa,etc...totul functional,pentru o masina de aproape 20 de ani este vis!
    Merge de rupe,in a doua da cu fum din gume,in a treia doar scartaie (retrogradata si cu talpa in podea scartaie si in a patra)...motorul trage intr-un mare fel,urca frumos in ture si are cuplu pe toata plaja de la 2000 de ture in sus.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Are gume noi ...combinate cu amortizoare noi pe fata,bielete si bucsi antiruliu (pe spate manufacturate dintr-un furtun) diferenta e uriasa...stiam ca am roti de lemn (si patrate) dar nu-mi imaginam ca se schimba atat de mult comportamentul masinii cu roti ok.
    Am testat-o intensiv...ma intreb cum era masina asta cand a iesit pe poarta fabricii daca acum,dupa aproape 20 de ani arata si merge de nu-mi vine sa cred...in a doua ia 120 km/h,in a cincea am 3000 ture la 130,4000 la 170,5000 la 210...mai mult mi-a fost frica...mai poate...intra in rosu la 6500 de ture si cred ca ajunge la 7000 pana ii taie macaroana...sigur sare de 250 km/h daca esti kamikaze!
    Randament maxim are intre 3500 si 6000 de ture...se ridica de bot si rupe aderenta chiar si in a patra.
    Sta foarte bine pe curbe la viteza,suspensia e rigida si cursele sunt scurte...combinata cu rotile late cu talon jos e ok daca soseaua e buna...servodirectia e prea moale la viteza mare (trebuie atentie si sa nu misti volanul aiurea ca ai zburat),franele sunt ineficiente la viteze nesimtite.
    Last edited by sean70; 26-05-2015 at 10:33 AM.

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Am facut cam 25.000 km cu ea si merge foarte bine...e o masina care poate uimi multe consacrate de generatie noua.
    Am avut unele mici probleme...dupa o groapa mare pe autostrada s-a dus geometria...in ziua aia am facut vreo 700 km...cand am vazut cum a barbierit cauciucurile pe interior m-am speriat,ca sa fac si ultimii 60-70 km i-am intors gumele pe jante...
    Acum ma lasa ambreiajul,patineaza din ce in ce mai tare - o sa-l trimit la refacut cu kevlar...solutia e testata pe un Discovery si e foarte ok...se planeaza volanta,se ranforseaza placa (la Defender mi-a cedat placa din cauza unei "bride" care s-a rupt...in cazul asta arcurile respective se tripleaza),se bate kevlar pe disc...forta de apasare creste substantial.
    Mai am o problema aparuta relativ recent,da in nas in forja maxima...suspectez pompa de benzina care nu mai asigura debitul maxim necesar...pentru inceput i-am luat un filtru de benzina nou (eu nu l-am schimbat de cand am troaca),daca nu e asta e pompa.
    Fisele vreau sa le schimb,le-am comandat pe original si mi-a venit altceva;unde gasesc unele siliconice bune aftermarket?
    Am tot cautat pe la dezmembrari maruntisuri gen casetofon original,modul clima (are afisajul bulit),zavorul electric de la capacul rezervorului,etc dar fara succes...stiti un 820 turbo la dezmembrat?

  9. #9
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    UITE AICI POATE SE POTRIVESTE CEVA :
    http://www.dezmembrarimasini.ro/dezm...--4988636.html
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Am fost la masina aia,e un cotet,n-am gasit nimic care sa merite luat de pe ea.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Unde se conecteaza sonda lambda post catalizator la 75 1,8 non-turbo?
    By ajvlad in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-2017, 07:22 AM
  2. K Series 1.4 Turbo
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 54
    Last Post: 02-09-2017, 11:28 PM
  3. Vand orice piesa ROVER 25 Coupe 1.4 16v 2001 BG
    By MOMBIIONUT in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-2016, 12:45 PM
  4. Problema rover 75 MG 1.8 turbo
    By Preda catalin in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 5
    Last Post: 19-01-2016, 10:47 AM
  5. Reconditionare turbo
    By Eugen_piano in forum motoare diesel
    Replies: 1
    Last Post: 01-03-2014, 06:53 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •