Results 1 to 4 of 4

Thread: Gaze carter

  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Gaze carter

    Este vorba de cele doua furtune care ies din motor(capac tacheti) catre admisie, unul mai lung care intra in clapeta de acceleratie si altul mai scurt in "S" care intra direct in admisie. Pe al doilea l-am prins ca fasaie si nu am reusit sa-l strang bine cu nici un colier , nici macar cu sarma. Cred ca e copt, se inmoie la caldura si imi trage aer fals.
    Intrebarea ar fi daca il anulez macar pt scurt timp e vreo problema?
    Se poate inlocui cu alt furtun ordinar?
    Ma mai gandesc sa nu fie obturata gaura din motor.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    man, nu le anula...
    am scris asta mai demult...

    baietii cu tuningul le scot si pun filtru sport pe ele (din ala micut, de cativa cm)... in felul asta, cica, gazele nu mai sunt recirculate, ai admisia mai curata, si evident 10 cai in plus... pe langa aia 15 care i-ai cumulat cu bradutul frumos mirositor si abtibildul turbo :-D

    eu am incercat. EVIDENT! nu era sa nu ma scarpine :-))) mersul masinii nu se schimba cu nimik. partea proasta este ca gazele sunt evacuate chiar spre tine, spre sofer... si miroooooase! mai ales vara, daca deschizi un geam... risti sa lesini in masina...

    pune orice fel de furtun... benzina, ulei, antigel.... pe diametrul respectiv si o sa fie ok.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Mda, sufla pe acolo si desi am pus mai multe tipuri de colier nu mai am incredere in furtunul ala. Am luat alt furtun, dar trebuie indoit in $ ca se cam gatuie si cred ca va ceda la temperatura. Legat de admisia murdara, e destul ulei acolo, MAP-ul e plin.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    confectioneaza coturile din altceva (metal sau plastic). desi cred ca e mai simplu sa cumperi unul SH.
    la mine admisia e destul de curata.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Norme EURO, Catalizatoare, ITP (gaze)
    By Eugen_piano in forum motoare benzina
    Replies: 8
    Last Post: 14-10-2013, 01:44 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •