Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 17
  1. #1
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11

    Ce ulei pentru motor folositi?

    Salutare! Deschid acest topic deoarece cat de curand trebuie sa fac schimbul de ulei la motor si doresc sa mai aflu si alte pareri in legatura cu calitatile si performantele uleiurilor comercializate pe piata din Romania. La motorul meu de 1.8 benzina am folosit pana acum Castrol Magnatec 10 w40,impreuna cu filtru Mann. Sunt foarte multumit de acest ulei,deregula il schimb la 10k,dar au fost si situatii cand l-am schimbat la 15k. Culoarea uleiului in momentul golirii este aproximativ la fel cu a uleiului nefolosit,iar vascozitatea este in parametri,acest lucru datorandu-se si faptului ca am gpl pe masina si arderea este mult mai curata ca la benzina(parerea mea). Daca stiti un ulei mult mai performant,puteti posta,sa mai aflam si noi parerile voastre.Este indicat sa se bage ulei cu 5W sau 0 W (full sintetic) intr-un motor de rover benzina?

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Q8 10W-40. Ieftin si bun.
    Nu pun Castrol sau Mobil din cauza posibilitatii de a fi contrafacut.
    La urmatorul schimb o sa pun pentru diesel. Cica ar curata mai eficient.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    in functie de masina, am mai postat si pe threadul lui Ionutz, eu am folosit cu succes (masina din dotare a mers mai bine, aka presiune vacuum la relanti mult mai stabila, tachetii au tacut malc) 5-40 si cred ca ultimul este 5-30. si eu am schimbat la 10k sau la un an, dar ultimele uleiuri fiind full sintetice, ma gandesc ca voi extinde perioada de servisare.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ah, era sa uit, de 2 ani am pus Wolf, un ulei forte ok si la un pret aproape imbatabil :-)

  5. #5
    Member leonard75's Avatar
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    galati
    Posts
    379
    Rep Power
    11
    interesant uleiul asta wolf vitaltech 5w40..cica e si sintetic...cine il produce? Eugen zi-mi mai multre despre el..cum se comporta?

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    metabond 1ow 40 garantat 25000 km la acelasi pret ca orice ulei dar ce bagi in motor e bine sa fie ce ii spune cartea. trebuie sa l schimb si eu si am sa trec pe LIQUIE MOLY si aditiv LIQUIE MOLY CERATEC ( e pe baza de ceramica) . pana acum am mers pe aditiv metabond foarte bun dar trebuie sa pun din nou . metabondul e pe teflon si vreau sa l incerc pe ceramica ( si datorita pretului care este de 3 ori mai ieftin)
    Last edited by gaina catalin; 20-06-2015 at 09:18 AM.

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    uita-te aici. s-a discutat indelung :-)

    http://www.rover-mg.ro/forum/showthr...highlight=wolf

    eu, dupa ce m-a batut soarele in cap saptamana asta lucrand la masina, eram convins ca Wolf este produs in Belgia... m-am uitat pe threadul de mai sus si acolo eu zic ca este produs in Elvetia... oricum, poti sa consideri ca are originea controlata :-)

    uleiurile sintetice, eu ma gandesc f. serios sa le schimb doar la 2 ani... pe cuvant, de cate ori am scos un sintetic pana acum din motor, arata ca nou... ca sa nu zic ca ele sunt garantate undeva pana la 30k. eventual o sa schimb doar filtrul anual...

    pentru motoarele de 1.8, autodata mentioneaza inclusiv 5-30. diferenta intre 5-40 si 5-30 este ca cel de-al doilea permite motorului sa se incalzeasca mai repede (eu fac multe drumuri scurte) si, cel putin in teorie, ar trebui sa ajute si la consum... partea proasta la 30 este ca nu protejeaza motorul la temperaturi f. inalte (racing, drift... canicula made in Spain :-)

    cu sufletul impacat, ti-as recomanda un 5-40 de oricare, indiferent de brand. si in UK sunt foarte multi care folosesc 5-40.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ah, iarasi uitam, toate uleiurile cu 0 sau 5 sunt full sintetice.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    scurt update. azi am scos uleiul din motor, pt ca urmeaza sa-l desfac. n-am avut cheie pentru filtru, asa ca filtrul a ramas pe pozitie. aproape tot uleiul l-am recuperat: 4.2 litrii. cu ce mai este in filtru si prin motor, cred ca se fac 4.5, asa cum scrie la carte. ca urmare, masina nu a avut niciun fel de problema (nu a curs, nu a "papat") cu uleiul 5-30.

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Quote Originally Posted by Eugen_piano View Post
    n-am avut cheie pentru filtru
    Merge cu o curea de piele.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 0
    Last Post: 10-03-2015, 11:51 PM
  2. Vand doua injectoare pentru Rover 75 motor 2.0i, V6
    By Claudiu in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 27-11-2014, 11:44 AM
  3. Ulei si tratamente motor. Brand, tip, interval de schimb.
    By mateotl in forum motoare benzina
    Replies: 60
    Last Post: 15-07-2014, 05:26 PM
  4. Ulei
    By Cristian86 in forum motoare diesel
    Replies: 4
    Last Post: 30-03-2014, 11:03 AM
  5. Ulei motor
    By Angorik in forum diverse
    Replies: 11
    Last Post: 23-12-2013, 09:46 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •