Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Charcoal Canister - Rebuild

    sincer, nu stiu cum ii zice in lb. romana, daca poate sa traduca cineva, este binevenit ajutorul...
    pracitc, vb aici despre "canistra cu carbune activ" care, in mod evident, nu rezista la nesfarsit... piesa nou-noutza costa 70 de lire (fara transport) si, asa cum se prezinta in ultimele modele, este o piesa de unica folosinta... adicatelea nu se poate desface sau, cel putin, nu vor ei sa o desfacem.

    butelcuta cu pricina ajuta la emisii, pentru ca prin ea trece surplusul de vapori de benzina, pe care carbunele activ ii retine... iar asa cum se intampla cu orice filtru cu carbune activ, are totusi o durata de viata limitata.

    urmatorul videoclip va arata cum functioneaza canistra, cum se poate demonta si cum se reactiveaza carbunele... desi eu am preferat sa pun carbune nou.



    *eu tocmai ce am terminat de facut operatiunea... am facut si poze, dar o sa dureze pana sa le postez. am decupat canistra in partea de jos (i-am scos dopul, cum ar veni). filtrele originale erau in stare impecabila, asa ca le-am curatat si le-am refolosit. carbunele l-am inlocuit 100%, fiind necesar cam 1 cartus si 1/4...asadar am cumparat 2 cartuse cu carbune activ de la Dedeman (pret 22 roni/bucata). la costuri s-au mai adaugat aprox. 18 lei pentru un epoxy de la Bison, cu care am refacut capacul de jos si in care am introdus niste suruburi, pentru a avea "maner" de care sa trag data viitoare cand voi mai desface... plus inca 50 de lei manopera, deoarece m-a ajutat electricianul, el avand scule foarte fine (aparat de taiat cu vibratii, dremel etc.)
    **se subintelege cam am curatat temeinic furtunele si tot ansamblul, de altfel, si deasemenea, faptul ca am verificat supapa care este deasupra cutiei.

    cam asta ar fi. canistra de pe K Series nu arata identic cu cea prezentata pe youtube, dar este absolut similara.

    Spor la reinnoit carbuni!

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Sunt foarte curios cum arata inauntru. Abia astept sa vad pozele. Eu am schimbat-o acum 2 zile, second.

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    relativ ca in video. filtru sus, filtru jos si la mijloc o multime de carbune activ. hapt prin centru trece o conducta cu un filtru metalic. este cat se poate de basic. am vrut azi sa o montez la loc, dar se facuse 19 si nu mai aveam putere. a ramas restanta pentru maine :-)))

  5. #5
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Omu, daca o agiti se aude carbunele? A mea parca ar fi goala. Cu ce ai decupat? Cutter, bomfaier???

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    nu se aude, pt ca inauntru carbunele este presat intre cele 2 filtre. e foarte bine strans... acum, posibil sa mai auzi o granula, depinde cat de fin a fost maruntit carbunele...

    la inceput am taiat finut cu un dremel, dar nu era exact ce trebuie si am continuat cu un aparat de taiat cu vibratii... la teleshopping ii zice "Renovator", nu stiu exact cum sa il numesc... oricum, cu un dremel se poate face treaba, fara probleme.

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Supape

    scurt update despre supapele canistrei:

    1) avem o supapa actionata electric chiar deasupra canistrei (aia deschide spre galeria de admisie si lasa vacuumul din galerie sa traga vaporii de benzina din mormanul de carbune). poate fi usor de localizat datorita cablurilor electrice :-D

    2) mai avem o supapa de sens unic pe furtunul mare/gros/lung care merge in jos si se opreste in caroserie (prin furtunul ala intra aer in canistra, dar numai atunci cand este deschisa de vacuum). supapa este chiar la inceputul furtunului si nu se vede cu ochiul liber pentru ca este pe interior.

    3) si mai este o supapa alba, cu 2 sensuri, smechera rau de tot si imposibil de ratat... aia e chiar inainte de teava care face legatura cu rezervorul... prin ea intra aer in rezervor, ca sa se egalizeze presiunea... si tot prin ea intra vapori de benzina in canistra :-) cool, right?

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    cool, cool...

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2014
    Location
    bucuresti
    Posts
    8
    Rep Power
    0
    pe unde vine canistra asta?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Replies: 9
    Last Post: 18-03-2017, 10:29 AM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •