Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Stergatoare - probleme comune

    una dintre cele mai frecvente probleme intalnite la R200/25 este faptul ca, la un moment dat, stergatoarele nu mai "parcheaza" unde trebuie atunci cand sunt actionate... fie manual, fie pe temporizator...

    solutia este foarte simpla, fiind nevoie doar sa refaceti una, doua sau trei lamele (pentru a putea inchide circuitele electrice corespunzatoare), in functie gravitatea problemei. operatiune dupa care motorasul cu pricina este ca nou.

    detaliile le gasiti aici:
    http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=150457

    eu tocmai ce am terminat de urmat sfaturile lui technozen, am probat azi pe masina si totul merge perfect.

    recomand, la randul meu, cu cea mai mare incredere.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    in cazul meu, de cateva luni bune, stergatoarele nu mai mergeau ok decat pe manual si temporizator vitezele mari... asadar, exact atunci cand ploua in modul "city", si totul era calm si nu trebuia decat sa sterg parbrizul decat de 2 ori pe minut, exact atunci stergatoarele nu faceau decat jumatate de cursa oprindu-se sus si lasand "ecranul" innecat in apa... fooooarte incomod...

    am tot amanat rezolvarea din diverse motive pana cand am inceput lucrul la masina.

    rezumat:
    -cheie de 13 pentru piulitele de la stergatoare
    -grilajul de plastic este prins in partea de jos cu rivete de plastic (la mine erau cam varza, asa ca la reasamblare am renuntat la ele si am pus banda dublu adeziva de la 3M). ele fixeaza grilajul si chederul dinspre compartimentul motor.
    -grilajul de plastic este prins in partea de sus cu suruburi (Philips, in cruce... 7 la numar)... foarte atenti trebuie sa fiti la scoaterea capacelor din plastic care acopera suruburile cu pricina... capacele se zgarie si/sau deformeaza foarte usor
    -nu mai trebuie sa zic ca se deconecteaza mufa de la motorasul stergatoarelor (acesta seamana cu o doza de Cola si se afla in partea din DR SUS cum te uiti la motor)
    -motorul e prins in 3 suruburi M6, ceea ce inseamna ca se da jos cu cheia de 10. al treilea surub este jos, iar accesul este putin mai dificil, inclusiv din cauza conductelor de la ABS care sunt in zona.
    -motorul stergatoarelor e conectat un ansamblu de parghii prin "ball joint"... ala se desface cu o surubelnita solida cu care puteti face o parghie, ca sa separati componentele.

    ei bine, cu motorasul dat jos de pe masina, o sa vedeti ca este prins cu rivete... asadar, ele se gauresc cu burghiul, iar la reasamblare o sa folositi suruburi. daca nu ma insel, tot 3 la numar. cum desfaceti gadgetul, o sa vedeti 3 lamele identice sau cel putin ar trebui sa fie identice, in special lungimea... cam asta ne intereseaza pe noi... din cauza uzurii, una sau mai multe lamele o sa fie tocite, fara varf sau chiar considerabil mai scurte... se ia un fir solid de cupru, rezistent, si se cositoreste pentru a aduce lamelele la aceeasi dimensiune.
    *daca inauntru era vaselina, se inlatura si se pune vaselina noua (nu mai stiu exact daca era sau nu).
    *la imbinarea celor doua parti ale motorasului, atunci cand reasamblati, puteti folosi putin silicon pentru a fi siguri in ceea ce priveste etansarea.

    cam asta este tot.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ATENTIE, daca stergatoarele ard sigurantele de sub bord, si de fapt, pentru orice siguranta arsa, verificati mai intai FIRELE de la HAYON care trec prin mansonul de cauciuc... de regula, ele sunt vinovate pentru asa ceva.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    brasov
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    am si eu o problema cu stergatoarele la un rover 25 , pe intermitent nu merg cele din fata , iar pe spate nu merge spritiera ( nu se aude motorasu cand dau comanda ,insa stergatoarele merg) sa fie "maneta" de actionare ?!

  5. #5
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    brasov
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    ce ma deramjeaza la roverul asta ca nu are bec ptr indicarea nivelului de combustibil ,am citi in niste postari de ale tale ca poate confectiona cineva o asemenea smecherie cu bec ....ma poti pune in legatura?!

  6. #6
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Pai te ghidezi dupa ac.

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ha-ha-ha, dupa ac :-))) al meu indica numai plin... 100% cred ca lumea ma invidiaza cand vede indicatorul!
    *din pacate l-am stricat eu, asa ca imi asum raspunderea.

    pt zumzet: da, se poate face. e dupa schema lui technozen de pe forumul din uk. dar pt asta, primul lucru este sa iti masori TU voltajul la gol si la plin. adica sa vezi daca senzorul tau si cu plutitorul sunt in parametrii. dupa asta, te pot ajuta fara probleme. (ps: electricianul a avut vacanta pana azi).

  8. #8
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    brasov
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    salut , am vazut schema aia , si as putea sa o fac insa nu imi dau seama din schema de unde a scos atatea fire ( adica dupa placa cu piese sunt scoase vreo 5 fire , iar dupa schema am vazut numai 3 ....) daca ar puncta pe desenu de pa placuta cu piese firele si unde merg.., as putea eu confectiona !

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    brasov
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    cu problema mea la stergatoare imi poti da o idee?

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. caut maneta stergatoare rover 25 2002
    By milarioan in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 5
    Last Post: 22-01-2017, 06:54 PM
  2. rover 75 Probleme stergatoare si claxon
    By Florian_81 in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 5
    Last Post: 22-06-2016, 07:55 PM
  3. Probleme stergatoare si claxon rover 75
    By Florian_81 in forum motoare benzina
    Replies: 0
    Last Post: 16-06-2016, 09:59 PM
  4. Clima R45 mk2 probleme comune
    By mateotl in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 15-02-2015, 09:35 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •