Results 1 to 5 of 5

Thread: Farurii xenon

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Suceava
    Posts
    9
    Rep Power
    0

    Farurii xenon

    Salut. Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un link de unde pot gasi farurii xenon pentru un rover 25 din 2001 motor de 2.0 t.d

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    pe 25 nu au existat faruri cu xenon... nici originale si nici after-market.

    poti sa-ti montezi tu... evident, cu anumite riscuri (amenzi, etc.), dar si cu anumite beneficii (lumina muuuult mai buna, consum energetic scazut etc.).
    din proprie experienta (pt ca eu mi-am desfacut si modificat farurile de mai multe ori), iti recomand xenon cu lupe (neaparat) doar de 35 watti, iar ca si culoare, intre 4300k si 6000k... sunt si cele mai performante in ceea ce priveste vederea pe timp de noapte si sunt cele mai ok pentru ceilalti participanti la trafic, inclusiv pt politie :-D

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Suceava
    Posts
    9
    Rep Power
    0
    Aha ok si cam cat mar costa toata treaba asta asa in mare

  4. #4
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Kit-ul de xenon de 4300k se zice ca ar avea lumina ca cea a becului din far.
    A cumparat cineva pana cum de 4300k?
    Ma gandesc ca daca as pune xenon de 4300k politia n-ar mai observa diferenta de culoare (ca practic dupa culoare isi dau seama ca ai xenon) si n-ar mai avea de ce sa ma opreasca si totodata as castiga si la luminozitate.
    Spun asta ca pentru a avea lumina buna in far ar trebui becuri Philips sau Osram (am avut si se cunoaste diferenta fata de cele aftermatket), becuri care sunt destul de scumpe si au durata de viata relativ scurta in comparatie cu un kit xenon care e cam la aceeasi bani cat 2 becuri, lumina mai puternica si durata de viata mai lunga.
    Last edited by bacyta; 09-02-2016 at 11:43 AM.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Nesuionel - pt tot ce tine de xenon, iti recomand o firma din Brasov, RD XENON... eu tot ce am cumparat din tara, am cumparat de la ei si am fost foarte multumit... produsele functioneaza si in ziua de azi... suportul tehnic este foarte bun... baietii se pricep. iti sugerez sa ii cauti pe google, sa le dai un telefon si sa ii intrebi.

    -practic, tu poti sa dai farurile jos de pe masina si sa le trimiti prin curier...
    -ei le fac si ti le trimit inapoi...
    -ramane ca tu sa le montezi la loc pe masina;
    -sa mergi la un electrician sa iti monteze balasturile (sau la un prieten mai priceput... trebuie cineva de incredere);
    -dupa care sa mergi la un service sa iti regleze luminile (ceea ce, cu putina vointa, poti sa faci si tu in spatele blocului)...

    Lupele costa ~200 roni
    Becuri + balasturi ~ 100 roni
    la cei 300 roni care rezulta din adunarea de mai sus se adauga pretul manoperei (modificare faruri, electrician, reglaj faruri) si cel al transportului... evident, cu putina indemanare, muuuuulta rabdare si documentare, poti sa le faci si singur. exista tutoriale pe youtube.

    Bacy - eu am avut pe rand xenon 4300K si 5000K. albul OEM este primul, respectiv 4300K. inainte am avut si becuri Philips Night vision super mega extra, iar acum am becuri Osram bla-bla super speciale pe proiectoarele de ceata... nu mi s-a stricat nici Philips si nici Osram... toate au fost pe la 100 de roni setul... lumineaza fooooooarte bine, dar in mod evident, nu se pot compara cu xenoanele, desi pe ploaie lumineaza mai bine halogenul.

    problema principala la xenon nu este nici spalatorul de far si nici autoleveling-ul, ci oglinda farului... daca nu pui lupe care sa focalizeze lumina, ai sa orbesti pe toata lumea, chiar si cu un xenon de 35W... eu am avut si fara lupa si cu lupa, iar diferenta pentru ceilalti participanti la trafic este enorma... cu lupe si cu un reglaj de bun simt, ca sa nu bati in ochi la ceilalti soferi, nu ar trebui sa ai nicio problema... in mod obisnuit, cu un stil de condus preventiv, din astea, numai laude si lume buna :-D
    Last edited by Eugen_piano; 09-02-2016 at 02:08 PM.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Imitatie xenon
    By Nesuionel in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 2
    Last Post: 25-02-2016, 09:56 AM
  2. Replies: 36
    Last Post: 14-07-2014, 07:54 PM
  3. Vand kit xenon h7 35w
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 15
    Last Post: 26-03-2014, 11:02 PM
  4. far xenon
    By feraru3333 in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 18-12-2013, 02:28 PM
  5. Vand becuri xenon D2S si H4
    By Eugen_piano in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 25-08-2013, 03:36 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •