Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 10 of 33
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Ialomita
    Posts
    18
    Rep Power
    0

    Motor 414 si/416si

    Am si eu un rover 414 si as dori sa i inlocuiesc motorul cu unul de pe un 416 si ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca trebui inlocuit si calculatorul
    .multumesc

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    da... scuze de raspunsul tarziu, dar am fost la munte, sa dezlantui herghelia de sub capota cu viteza 1 pe drum forestier :-)))

    orice schimb cu un motor de capacitate cilindrica diferita implica si SCHIMBAREA/RESOFTAREA calculatorului (ECU) si a imobilizatorului (dupa caz).
    ex:
    -in cazul R200/400, ECU-urile nu pot fi rescrise ori modificate... deci, daca pui motor de 1.6 pe o masina de 1.4, va trebui sa pui si calculatorul aferent de 1.6.
    -in cazul R25/45, ECU-urile pot fi reprogramate, deci nu trebuie sa cumperi si calculator nou.
    -in cazul in care esti nevoit sa pui un ECU diferit, ai trei variante: 1) dezactivezi imobilizatorul si iti pui alarma after market; 2) cumperi atat ECU, cat si IMObilizatorul corespunzator, la pachet; 3) imperechezi imobilizatorul vechi cu ECU nou.

    ps: eu am demontat motorul toamna trecuta, asa ca le am destul de proaspat in minte; poti sa-mi dai un telefon oricand... gasesti datele de contact pe forum.

    oricum, cel mai important, dupa parerea mea si din proprie experienta, este ca daca schimbi motorul, sa il faci pe cel nou cat se poate de bine: garnituri noi, suruburi de chiuloasa noi, chiuloasa planata (daca este cazul... de regula este necesar), rectificat supape... daca este suficient buget, schimbat inclusiv segmentii... pare o utopie ce zic, dar dupa ce aranjezi motorul, crede-ma pe cuvant ca este o alta masina.

    SPOR!

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Ialomita
    Posts
    18
    Rep Power
    0
    Multumesc pentru raspuns cred ca am sa aleg varianta de a schimba si calculatorul cu imobilizatorul

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Ialomita
    Posts
    18
    Rep Power
    0
    In acest caz te rog sa imi spui care este imobilizatorul unde este localizat si in aceasta situatie banuiesc ca schimb si cititorul de cip cat si centralina de la inchidere.

  5. #5
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    Quote Originally Posted by Geo_gyany View Post
    Am si eu un rover 414 si as dori sa i inlocuiesc motorul cu unul de pe un 416 si ma poate ajuta cineva sa imi spuna daca trebui inlocuit si calculatorul
    .multumesc
    contrar a ce spune Eugen .... inlocuieste linistit motorul si pastreaza calculatoarele ..... va merge la fel ...va fi doar umpic mai fasneata

    nu te complica cu electronica ...... diferenta intre motoare nu este deca mica si fizica la pistoane ...

    mergi asa si nu o sa iti para rau


    M.
    PS . am inlocuit si de la 1.4 la 1.6 si invers de l;a 1.6 la 1.4 ,,,, sa mentinut in ambele cazuri calculatorul original .... si nu sunt probleme .... timpul de deschidere al injectoarelor este acelasi
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  6. #6
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Ialomita
    Posts
    18
    Rep Power
    0
    Da mersi de informatie am sa schimb oricum motorul in prima faza si incerc cu acelasi calculator .ms

  7. #7
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    incearca linistit eu am 5 masini la activ .... cea mai veche permutare are deja 4 ani si "inca" merge


    M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    mangalia
    Posts
    242
    Rep Power
    12
    sa schimbi motorul pt 10 cai in plus, cheltuielele nu sunt prea mari ? 10 cai poti sa i obtii prin alte metode cred ....filtru sport , evacuare fara catalizator ..etc

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Ialomita
    Posts
    18
    Rep Power
    0
    Nu o fac pt cei 10 cai in plus am un 416 neinmatriculat si putin sifonat pe o parte m am gandit k se merita efortul sa i pun motorul pe 414 care este unpic cam obosit

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Marcell, daca zici ca nu sunt probleme, din proprie experienta, atunci este ok.

    Aceeasi intrebare a fost pusa putin mai demult pe forumul din UK si ei ziceau ca nu ar fi solutia optima... dar nu am mai urmarit threadul sa vad ce s-a intamplat pana la urma... logica imi zice ca 1.6 nu este 1.4 (o ecuatie de bun-simt, ca sa zic asa), dar stim cu totii ca sunt multe lucruri posibile la rover :-)))

Page 1 of 4 123 ... LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •