Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12

    Garnitura de chiulasa

    Azi m-am apucat sa spal vasul de expansiune pentru a nu stiu cata oara, dar am avut surpriza sa-l gasesc mai murdar ca niciodata. Am scos vreo jumatate de litru de namol uleios. Nu stiu ce sa icn nu este atat de evident ca ar fi ulei, dar tinand cont ca mai merge si prost motorul ma gandesc sa schimb garnitura. Voi ce ziceti? Nu fierbe, sta la 90 de grade. Las pozele sa vorbeasca:

    IMG_20160511_133630.jpgIMG_20160511_133643.jpgIMG_20160511_133645.jpgIMG_20160511_133646.jpgIMG_20160511_133653.jpgIMG_20160511_133657.jpgIMG_20160511_133712.jpgIMG_20160511_133733.jpgIMG_20160511_133737.jpgIMG_20160511_133829.jpgIMG_20160511_133831.jpgIMG_20160511_163701.jpgIMG_20160511_163716.jpgIMG_20160511_163729.jpgIMG_20160511_163733.jpg

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    desfa motorul linistit... DAR:
    1) citeste inainte mai multe tutoriale... stiu ca e simplu... stiu ca mecanicii de la noi se sparg cu caramizi in piept... nu-i cazul
    2) citeste cartea de service - K ENGINE OVERHAUL MANUAL... totusi, ce zic producatorii are prioritate
    3) da-mi un telefon :-D

    daca vrei sa iasa calitate, fa tu toata munca... daca desfaci, nu desfaci DOAR ca sa schimbi garnitura... trebuie sa si VERIFICI mai multe lucruri... temeinic... nu stiu daca multi mecanici stau si bibilesc motorul klumea....

    sincer, nu ma intereseaza cati zic ca au desfacut motorul si se lauda ca masinile merg.... ma intereseaza ca la mine merge MAI BINE.... adicatelea, CALITATE! stiu, modest din fire, dar conteaza sa faci un lucru bun si sa nu-ti pierzi timpul doar cu o carpeala.

  3. #3
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Mai bănuiesc ca ar fi si de la o soluție pt pori pe care am turnat-o in antigel...acum o sa vad daca mai apare asa mult. De facut singur nu am cum in spatele blocului, asa ca o sa fac ce stiu eu pt bani, iar alții la randul lor...principii occidentale, ce mai!

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    20
    Rep Power
    0
    Garnitura...parerea mea...uleiul cum e?

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ionut.... pai daca torni prostii in antigel... de ce nu zici :-))) cam asa arata si de la smecleul ala... cel putin la inceput... la mine, cu timpul, s-a diluat foarte bine in tot antigelul si nici nu s-a mai cunoscut...

    masina normal ca nu se repara in spatele blocului, cel putin nu motorul... am crezut ca ai o curte, undeva... ideea cu principiile occidentale este prost implementata la noi... nu gasesti profesionisti... imi pare rau... dai un ban si ala tot nu face treaba daca nu stai langa el... cum pleci, cum face de mantuiala...

    K Series chiar e facut foarte misto... iar cartea tehnica este arta curata... zi-i tu lui Dorel ca nu are de ce sa foloseasca silicon rtv pe motor. rtvul e 10-20 lei, iar englezii folosesc adezivi speciali de 150 lei... zi-i ca nu este obligatoriu sa planeze chiuloasa, DECAT dupa masuratori... vezi cine are rabdare sa verifice toate cotele de masurare...

    dar in fine, sa nu incep acum cu mecanicii lui peste prajit... POATE ai noroc si era doar amestecul ala nenorocit. eu iti tin pumnii!

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Pe mine sincer nu m-ar deranja sa fie garnitura...ar limpezi multe mistere.
    Sunt de acord cu privire la mecanici, am studiat si eu partea cu schimbatul garniturii, pare simplu dar nu am logistica necesara. Nici macar dinamometrica (am dat-o, mai știi?).
    Cred ca o sa ma bag la cea de deasupra tacheților, sa rezolv scurgerea de ulei. Apropo, stiti vreun "sealant" mai de soi pentru rocker cover?

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    he-he, de ce crezi ca ti-am zis sa ma suni :-)

    rocker cover NU are nevoie de sealant... are garnitura ei, care, in mod evident, nu se refoloseste... DAR, ATENTIE! capacul de sus nu prea a iesit plan din fabrica... la multe masini... este una dintre problemele recunoscute... eu l-am verificat cu lera, ca si pe chiuloasa... am vazut unde erau probleme si am luat fin cu smirghelul pus pe geam... daca nu ma insel, smirghel foarte fin, de 1000 si peste. rezultatul - a iesit drept... sau in fine, suficient de drept incat restul sa faca garnitura... nu a mai curs nimik.

    in plus, unul dintre filetele aferente unui surub de la rocker cover era dus... nu mai strangea... era unul de pe centru-sus... m-a ajutat electricianul... a marit gaura, a facut filet nou si am strans cu un surub mai mare... super profi si super ok.

  8. #8
    Member
    Join Date
    May 2013
    Location
    Targoviste
    Posts
    77
    Rep Power
    12
    Vin si eu cu o parere , avand in vedere ca am schimbat garnitura la benzinar acum vreo 5 ani .
    Da , mazga din vas se datoreaza neetanseitatii garniturii de chiulasa . Foarte simplu veti spune , dar ... pentruca exista si un dar , atentie la detalii .
    Motorul K Series are particularitatile lui si daca nu le respecti , te penalizeaza .
    Personal , am schimbat garnitura singur , si am incercat sa respect pe cat am putut manualul producatorului , cu mici exceptii din lipsa de material originale gen izolanti , dar am folosit inlocuitori de pe piata autohtona .
    Recomandarea mea este sa te inarmezi cu rabdare si curaj si sa te apuci de treaba , chiar in spatele blocului , nu este nici o rusine . Mai avem pana vom fi occidental , si chiar si occidentalii procedeaza ca noi . Sa ii vezi in Paris cum repara masinile in spatele blocului , din trei bucati fac una .
    Iar daca ai neclaritati sau dubii intreaba pe forum , ca de aceea suntem aici , sa ne ajutam . SPOR LA TREABA.

  9. #9
    Junior Member gicgic's Avatar
    Join Date
    Nov 2014
    Location
    Bihor
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    Care sunt top trei recomandari pentru garnitura de chiulasa? - http://www.autokarma.ro/piese-auto-r...ura%20chiulasa
    Pierd antigel pe la imbinarea blocului motor cu chiulasa, in doua locuri sub galeria de evacuare.
    Last edited by gicgic; 10-07-2017 at 10:50 AM.

  10. #10
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    recomandarile sunt in functie de cum stau cilindrii in blocul motor. desfaci motorul, masori, dupa care vezi daca pui mls ori elastomer, varianta noua. asa se face "corect"... eu am luat mls de la BGA si nu am avut probleme. lucrurile nu stau doar in garnitura. sunt multi care o schimba si tot au probleme, pt ca nu respecta manualul de service...

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Problema garnitura de chiulasa Rover 75 - RECOMANDARE
    By Laurian in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 0
    Last Post: 30-11-2017, 05:39 PM
  2. Rover 75 supape chiulasa curea de transmsie
    By Laurian in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-2017, 10:26 PM
  3. Replies: 8
    Last Post: 12-03-2017, 09:53 AM
  4. garnitura chiuloasa arsa
    By alexph92 in forum motoare benzina
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-2014, 09:51 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •