Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 14
  1. #1
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12

    Catalizator universal pe Rover 75

    Salutare!

    Vreau sa-i inlocuiesc catalizatorul la 2.0 V6, cu unul universal, sport de preferinta.

    Ce sfaturi imi dati? Firme, modele, daca e bun unul universal, daca nu e de ce? etc.

    Multumesc.

  2. #2
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Daca vrei sunet sport pune-i toba finala de diesel. Succesul e garantat. Am eu pe 1.8.
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  3. #3
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Nu sunetul sport ma intereseaza, Bacy, ca am deja sunet sport. Tocmai ce mi-am eliminat catalizatorul si am toba finala sport marca Supersprint.
    Ma intereseaza daca pot pune catalizator universal pe rover 75 v6 si daca e mai bine unul sport ca am inteles ca astea sport au continut metalic, nu ceramic ca alea stock si ca ar tine mai mult.
    Ceva pareri de la cei care au asa ceva pe masini?

  4. #4
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    suni si castigi!

    eu am catalizator universal pe a mea. n-are nicio problema.
    ideea e foarte simpla: cele ceramice sunt mai ieftine, in timp ce variantele metalice sunt cel putin dublu de scumpe.
    evident, catalizatoarele metalice rezista mai bine in timp, fiind mai putin sensibile, dar oricum, durata de viata a unui catalizator normal este suficient de mare (80-100.000 km).
    in principiu, cele metalice ar trebui sa se incalzeasca ceva mai repede, ca atare vor functiona mai mult timp in parametrii si vor asigura o filtrare/conversie mai buna a noxelor.
    daca ai finala sport, ar merita si catalizatorul sa fie metalic. are fagurele din bucati mai mari, ceea ce permite o viteza sporita pentru evacuare.
    Sturimex. 0264415670; 0723341441; 0740166499. suna-i. indiferent ca nu esti din cj. baietii sunt beton. te lamuresc la telefon tot ce vrei sa stii despre cat.

  5. #5
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Multumesc, Eugene!

    Tu ce parere ai, cam ce marca de catalizator sport sa-mi pun pe masina? Care e mai buna, calitativ dar si ca pret, ca nu ma arunca banii afara din casa. Trebuie sa schimb si sondele lambda, vechi de cand e masina (an 2000)? ca am cate una pe fiecare galerie de evacuare, inainte de catalizator. Dupa catalizator nu am.

  6. #6
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Apropo's, am toba finala Supersprint, pentru BMW X5 4.4i V8. E vreo problema sau merge ?
    Asta e: http://www.supersprint.com/en/prod-c..._145_x_75.aspx

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    n-au treaba intre ele. pot sa fie de la X Power, Borla si Walker :-) ele merg impreuna foarte bine.
    Tu ma intrebi care sunt mai bune, dar nu zici intre ce poti sa alegi? fa mai intai o selectie in functie de ce au pe stoc, de cat costa, zi-ne de la ce firme sunt, si apoi ne dam cu parerea :-)
    in ceea ce priveste lambda, eu am gasit super accesibil de la Bosch. am luat-o cu 150 roni.
    sincer, la catalizatoarele metalice nu cred sa ai surprize, indiferent de firma. toate au garantie si scut, nu? :-) dupa un schimb de cat, te duci la gaze sa vezi daca ies, sa stii ca merge in parametrii. asta este obligatoriu. in felul asta se verifica si sudura sau etanseitatea sistemului.

  8. #8
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Sunt cateva firme pe piata, dar eu de unde sa stiu ce sa aleg? D'aia intreb, cam ce firma ar fi mai buna ca si calitate-pret?
    Tu, de la ce firma ai catalizatorul? Da-mi-l pe al tau exemplu.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    daca nu imi joaca memoria feste, si nu cred ca sunt atat de uituc, cat-ul e Bosal si toba finala este sigur Borla.
    m-am uitat acum pe net & Bosal vad ca este o marca destul de raspandita la noi.
    Mai auzisem de MagnaFlow si Walker, dar dinou, nu cred ca merita sa te complici.

    Gandeste-te ca poate iti iei un bolovan sau cine stie, nimeresti intr-un lac (a se citi "baltoaca")... si strici bunaciune si scumpete de MagnaFlow :-))) Asa, un Bosal, ieftin si cinstit, poti sa il schimbi si la 50 000 daca te plictisesti :-P

  10. #10
    Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    105
    Rep Power
    12
    Multumesc mult.

    Ai idee unde pot gasi catalizator Bosal direct de la firma, vreo adresa, nr. tel, ceva ? ca la o simpla google-ire, mi-au aparut doar anunturi de mica publicitate gen ocazii.ro, etc.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Unde se conecteaza sonda lambda post catalizator la 75 1,8 non-turbo?
    By ajvlad in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 2
    Last Post: 27-09-2017, 07:22 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •