Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 12

Thread: Rover 75 rateu

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Apr 2016
    Location
    hateg
    Posts
    7
    Rep Power
    0

    Rover 75 rateu

    Salut
    Am schimbat motor la rover 75 1.8 benzina
    Inainte sa il iau era pe alta masina si mergea perfect,lam pus pe a mea si la relanti si schimbatul vitezelor da rateuri si parca pusca ceva in el,in mers la 3000/4000 de turatii merge bine se mai aude dar foarte incet uneori,am pus distributie noua,termostat,ulei,filtru,antigel,am schmbat si bobinele si nu ii dau de cale.
    Ma ajuta cineva cu un sfat?
    Last edited by ovidiu89; 11-11-2016 at 11:34 AM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    eu am patit ceva asemanator... am refacut motorul. pus distributie noua, cautat toate semnele, aranjat ca la carte... sau cel putin asa credeam :-)))
    in turatii, motorul mergea foarte bine, parca torcea. in schimb, la relanti era cam horror... cu rateuri, de parca mergea in 3 cilindrii...

    si evident, in cazul in care lumea nu s-a prins din prima, SARISEM peste un dinte cu distributia... ma uitasem stramb la semne si erau decalate cu un dinte... din fericire doar atat.

    in afara de asta, eu rateuri/ezitari sau probleme de genul asta nu am avut decat din cauza fiselor sau bujiilor.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    Salut,Ma tot lupt cu rateurile pe GPL cu un rover 75 1.8 de ceva vreme. Am schimbat bujiile(denso iridium TT). Dupa doua saptamani au reaparut rateurile.Pe tester imi apare P0650, P1191(de doua ori) si P0340. Mentionez ca masina merge la fel si cu mufa senzorului ax cu came scoasa....ajutor...

  4. #4
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    ..1 pe benzina ai rateuri ? 2 daca bujiile sunt cu electrod subtire nu sunt bune iti trebuie cu electrod gros (orice dar nu bosch - beru sau ngk) 3 motorul tau este turbo sau a fost pe o masina turbo ? astept info ...eventual putem vorbi la telefon M.
    MOTO:
    Gandeste-te la ce poti face TU pentru membrii clubului si pentru club
    si
    NU ce poate face clubul pentru tine !

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    din cate stiu, senzorul de came este pt ca injectia sa functioneze pe rand, de tipul 2+2 cilindrii, adica numerele 1+3 si apoi 2+4. daca senzorul nu merge sau scoti mufa, o sa dea benzina pe toti cilindrii in acelasi timp... practic ca la generatia mai veche - rover 200, dotata cu ecu MEMS 1.9...

    nu cred ca este o chestie care o simti fizic (asta cu camele)... ar trebui in schimb sa o simti la consum... desi pe timp de iarna, cam greu sa sesizezi.

    cam atat cu senzorul respectiv... cat priveste partea de gaz, nu stiu... nu am avut gaz si nu ma pricep.

    ps: nu ti-a dat nimeni o DESCRIERE pentru erori? adica, pe tester ar trebui sa apara si cateva cuvinte despre ele.

  6. #6
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Eu am avut ngk iridium pe rover 75 1.8 benzina+gpl si n-am avut probleme.
    Parerea pe este ca e din amestec. Posibil si sonda lambda dusa. Ori din reglajul gpl-ului.

  7. #7
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    Pe benzina nu se simte nimic. Bujiile sunt IK20TT Denso. Nu am turbina, deci nu este turbo ...

  8. #8
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Ce instalație ai pus? Ce duze la injectoare? Face si pe benzina sau doar pe gaz???
    Eu am pus instalație gpl de curand si am studiat puțin problema.
    Trebuie sa rezolvi întâi problemele cu mașina, cum spunea cineva orice mica problema pe benzina, se dublează pe gaz.

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Jul 2016
    Location
    Ploiesti
    Posts
    4
    Rep Power
    0
    valim20032003@yahoo.com am vorbit la telefon pentru scaun sofer

  10. #10
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Nu am inteles...

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •