Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 11
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    DIY ALARMA Benzina

    cand mai sunt 10L in rezervor, se aprinde ledul portocaliu, destul de palid si sters (asa am vrut, cred ca e ceva led de bricheta), sa nu deranjeze prea tare... dar de observat, il observ imediat.
    *puteti compara intensitatea luminii in prima poza (martorul de frana pe centru versus noul martor de benzina, respectiv ultima luminita din dreapta)

    cand nu mai am decat 5 litrii, ilumineaza inclusiv ledul rosu, care e mai mare si trage puternic spre prima pompa de benzina :-P

    functioneaza de mai bine de jumatate de an si ansamblul e bazat pe schitele lui Technozen, de aici:
    http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=195000

    *of course, se poate scoate "the speedo", demonta cu atentie si instala logoul FUEL de pe un R45, pentru cine doreste neaparat. eu am lasat vitezometrul asa cum era.



  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Completari

    circuit_diag.jpgcircuit.jpg

    Piese si observatii tehnice:

    Semiconductors;
    LM311N comparator.
    78L10 voltage regulator.
    4.3v 500mW zener diode.
    Red LED to suit.
    Resistors;
    22k 0.25w
    4.7k 0.25w
    1.8k 0.25w
    Capacitors;
    1000uF 10v
    100uF 16v
    47nF 63v

    *Error in diagram: Pin 4 of the IC should also be connected to ground.
    *The circuit can be adapted for higher volumes,
    -As luck would have it the 5 litre and 10 litre voltages (4.3 and 3.9 volts) are standard zener values.

    There are 3 screw terminals on the rear of the fuel gauge, marked as follows..
    +; this is the 12 volt supply, it is marked IGN on later 25's and ZR's.
    -; this is ground, it is marked GRD on later 25's and ZR's.
    FU; this is the signal from the unit in the fuel tank

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Vanzari

    nu mai stiu exact cat mi-a cerut, dar stiu ca a fost mai ieftin decat alarma pentru antigel.

    daca vrea cineva, pot vorbi cu electricianul sa mai construiasca alarme pentru "pana prostului".

    sigur se incadreaza in 70-80 de roni cu tot cu transport. daca e mai ieftin, va zic. serviciul e non-profit.

  4. #4
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    Salut,
    As dori si eu o alarma "pana prostului". Am un Rover 25 din 2001, si asta ma incurca si pe mine uneori.
    Adresa mea de mail: enachedabelea@yahoo.com.
    Multumesc!

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    salutare,
    indicatoarele de pe 200/25/ZR sunt celebre :-))) ajung foarte repede in zona rosie, iar de cele mai multe ori, arata pe rosu nu 10 litrii, ci 20 :-P asta e!

    uite, de aproape o saptamana vorbesc in UK cu un tip... foarte priceput cu programarea... momentan se ocupa cu asa ceva:
    http://forums.mg-rover.org/showthread.php?t=609906
    la tine cred ca se potriveste...la mine nu, pentru ca 200 nu este compatibil OBD2...

    revenind la discutia noastra.
    i-am zis de masuratorile care le-am facut pentru benzina si mi-a promis ca ma ajuta sa facem un indicator care sa arate exact cati litrii mai ai in rezervor. cu display. XX.X litrii (de pilda 25.4).

    in concluzie, pot sa iti fac o alarma cu leduri, asa cum am eu acum pe masina... vb cu electricianul si povestim...
    sau poti sa mai astepti un pic, sa vedem ce iese cu UK-ul.

    oricum, in ambele cazuri, am nevoie de 2 masuratori de la tine...o sa fie putin de lucru...

    Pasul 1) da jos ceasurile de bord... pe spate e pinul/surubul cu semnal de la indicatorul de benzina... trage un fir de la el... sa atarne afara, sa poti sa faci masuratori cu un multimetru (trebuie sa stim cati volti baga, intre 0 si 5)...

    Pasul 2) fa plinul la masina, 50 litrii si noteaza-ti cati volti ai pe firul ala...

    Pasul 3) cand esti pe rosu, jos de tot (cat mai jos, dar fara sa te risti inutil) masori again, sa avem valoarea de jos. dupa care faci imediat plinul ca sa stii cati litrii aveai in rezervor.

    SENZORUL de nivel nu functioneaza la toata lumea la fel... de asta ne trebuie valorile de FULL si EMPTY chiar de pe masina ta!!!
    cand ai timp, poti sa ma suni. maine sunt liber aproape toata ziua si iti pot explica mai in amanunt. 0745033130.

  6. #6
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Mie cateodata imi cade acul de tot, dar isi revine in cateva minute. Nu se aprinde becul.

  7. #7
    Member alex29hd's Avatar
    Join Date
    Dec 2013
    Location
    ORASTIE/HUNEDOARA
    Posts
    84
    Rep Power
    11
    Eugen...ce zici de 25 diesel...ca asta n-are deloc indicator....sau sa fie cum i-am zis unui amic...sunt atat de bogat incat in aproape 4 ani nu l-am lasat sa se aprinda deloc? :P

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    din cate stiu, toata seria 25 este la fel, benzina si diesel.
    ionut, pentru 45 nu stiu. daca te intereseaza, verifica ce fuel sender ai pe masina. uita-te pe rimmer.
    ca sa rezum:

    1) prima varianta. led rosu sau ce culoare vreti voi, care se aprinde la un anumit voltaj. 70-80 lei (ca idee).
    2) a doua varianta, care acum este in lucru, un display pe care va arata litrii...nu stiu cat o sa-mi ceara tipul din uk... mi-a scris ieri si zicea ca a comandat ceva piese...acum piesele nu sunt scumpe, cateva lire fiecare bucata...ramane de vazut cum o sa functioneze si cat o sa imi ia pe programare...

    vorb-aia, daca tot facem unul, putem la fel de bine sa facem si doua, trei, cate bucati avem nevoie.

    pentru amandoua cazurile, fiecare dintre voi trebuie sa ia un multimetru si sa masoare cati volti are pe firul de la "fuel gauge" atat la PLIN, cat si la GOL (ma rog, aproape gol). asta pentru ca valorile din cartea tehnica nu corespund tot timpul cu realitatea.

    eu, de pilda, momentan am indicatorul de benzina defect... l-am stricat eu, hi-hi. asa ca ma bazez pe alarma cu leduri. de doua zile sunt pe rosu :-)))

  9. #9
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    raman sa vad cat cu afisaj. O sa fac masuratorile si iti spun. Multumesc!

  10. #10
    Junior Member
    Join Date
    Nov 2013
    Location
    bacau
    Posts
    10
    Rep Power
    0
    am si eu o nelamurire! pe 200 din 98 are sau nu indicator cand e pe rosu ca am lasat sa se consume de tot si nu sa aprins niciodata ! o fii ars sau nu are in dotare? in schimb indicatorul arata destul de bine. si rezervorul are 40 l desii scrie ca are 52l. oricat l as fii scuturat sa intre mai mult de 41 nu a intrat. mercii anticipat

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •