Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Dec 2016
    Location
    Galati
    Posts
    1
    Rep Power
    0

    Probleme cu acul de la benzina

    Buna ziua.posed un mg zr 1.4 benzina si sa blocat acul de la benzina ce e de facut?sau care ar fi problema?va multumesc

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    salut.
    scoti vitezometrul & company si verifici pe spate, cu un multimetru, daca ai "plus", "minus" si "semnal" la ceasul de benzina.

    mai pe larg:
    -dai masca de plastic jos (cea de la indicatoare). la Rover 200 (iar la ZR nu cred sa fie mult prea diferit) este prinsa in cateva suruburi: 2 in partea de sus, partea care tine umbra la ceasuri (ajungi la ele de jos in sus cu o surubelnita in cruce) si parca inca 2 chiar deasupra coloanei cu volanul. trebuie culisat volanul in jos. suruburile sunt in spatele chederului.
    -ansamblul cu ceasurile este si el prins in cateva suruburi, dar asta va fi evident. pe spate ai cateva mufe... nu trebuie date jos daca operezi cu grija.
    -pe verso, chiar in spatele ceasului de benzina ai sa vezi 3 suruburi babane... sunt notate in limba engleza... ai plus, minus si semnal. poti sa le masori pe toate in volti. semnalul pentru benzina variaza intre 0 si 5 volti.

    in functie de ce descoperi, te pot ghida mai departe. daca ai nelamuriri, da-mi un telefon, dar numai seara dupa 20.
    spor la treaba.

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    ps: eu sunt momentan cu bordul desfacut, asa ca pot sa verific usor orice problema intalnesti. (atata timp cat se aplica si la Rover 200... iar majoritatea se aplica :-)

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 75 benzina 1.8 2000 - probleme cu motorul
    By sica73 in forum motoare benzina
    Replies: 51
    Last Post: 03-04-2016, 07:43 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •