Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Garnitura chiuloasa si alte piese compatibile Roewe-Rover

    hai sa inauguram rubrica de Made in China, si zic asta in sensul pozitiv al expresiei, pentru ca in China se fac si multe, foarte multe lucruri bune!

    asadar, de ce nu (?), sa incepem cu ce ne doare pe noi, posesorii de K-Series, respectiv cu garnitura de chiuloasa.

    din cate am citit pe forumurile din UK, pentru motoarele chinezesti a fost scoasa o garnitura noua/imbunatatita. denumirea a fost schimbata si acum este pentru "N-Series", daca tin minte bine. tot asa, din memorie, ea vine cu alte suruburi, cu un grad de rezistenta mai ridicat si cu newtonii de strangere modificati. din cate stiu, este compatibila cu K-Series.

    de asemenea, in cazul Rover 200/25, MG ZR si Rover Streetwise, cu alte cuvinte masinile fara consola centrala, avem o mica speranta :-) MG 3SW vine cu o consola/cotiera care poate fi potrivita si la noi. ea se gasea de vanzare pe aliexpress... undeva in jurul sumei de 100$ cu tot cu shipping, dar cam tot ce este scump pe siteurile astea, este si calitativ... in sensul de OEM si nu de bazar :-) oricum, cotierele SH originale care inca se mai vand pe ebay.co.uk si care pot fi montate pe seria 200 sunt in continuare prohibitiv de scumpe, mai ales pentru niste piese care au tapiteria varza. am zis-o. mai bine nou si bun!

    in continuare, daca sunt alti useri care au ceva timp la dispozitie, sa puna si poze (referitor la garnitura sau consola), va rog sa o faceti. daca stiti si alte potriviri de piese, haideti sa le insiruim aici.

  2. #2
    Administrator Laurian's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    38
    Rep Power
    10
    Salut Eugen, foarte buna inițiativa ta. Am vazut pe Aliexpress piese pentru rover / mg, la preturi foarte bune gen: senzor abs pentru Rover 75 15$ in conditiile in care la noi acelasi senzor este dublu adica 130 lei. La fel si la filtre (polen, aer, benzina) . Eu de exemplu mi-am luat dupa AliExpress injectoare noi cu 10$ bucata si merg foarte bine iar la noi in Romania erau de la 300 lei/buc in sus, adica ... am luat 4 injectoare cu 40$ in loc de 340$ cat erau pe un site renumit de piese auto romanesc.
    Power by WOLFY

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    tu ai motor de 1.8? asta da veste buna. si eu caut injectoare... si pe rimmerbros sunt la 20 de lire cele mai ieftine.

    ca veni vorba de piese. pentru Rover 200 si fratii cu ECU mems 1.9... motoras pas cu pas nou-nout, nu am gasit decat pe aliexpress. nici macar pe rimmer nu mai au.

  4. #4
    Administrator Laurian's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    38
    Rep Power
    10
    Da Eugen, motor 1.8 88kw. Legat de motorasul pas cu pas eu l-am luat din dezmembrari si am avut marele noroc ca dupa o saptamana sa se desfaca din carcasa de plastic si sa ma trezesc cu circuitul afara. Si nu l-am gasit nou pe AliExpress.
    Power by WOLFY

  5. #5
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    asta e linkul pentru IACV Rover 200 (asadar, varianta veche).

    https://www.aliexpress.com/item/Step...9-ef45bcddeed9

    pentru varianta noua de stepper motor, verifica aici. mi se pare ca seamana, dar trebuie sa-mi confirme cineva care stie exact cum este piesa. nu asa, pe feeling :-))) eu am 5 pini si voi aveti 4... parca... mufa la mine este dreapta, in continuarea motorasului pas cu pas, iar la voi este cotita... parca... zic din ce imi aduc aminte, ca nu am lucrat pe viu pe MEMS3.

    https://www.aliexpress.com/item/New-...0-214b3c6868f4

    cuvinte cheie: rover iacv, rover air valve, rover stepper motor. zic asta pentru ca si la leduri este o problema cand cauti pe galben... alea sunt yellow, amber sau orange. si in functie de ce cuvant pui, iti apar alte becuri, desi ledul este acelasi.

    spor la cautat chestii!

  6. #6
    Administrator Laurian's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    38
    Rep Power
    10
    IACV pentru modelul meu de motor 1.8 88km este acesta:
    Attached Images Attached Images
    Power by WOLFY

  7. #7
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    mda, am presupus ca si iacv-ul tau se desface in 2 jumatati, ca la mine... chiar daca mufa e orientata intr-o parte si are mai putini pini... e naspa cand fac piese sigilate, cum e si canistra cu carbune activ... cum se comporta injectoarele pe care le-ai cumparat?

  8. #8
    Administrator Laurian's Avatar
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    38
    Rep Power
    10
    Se desface in doua bucati la modul ca ramai cu bobina intr-o mana si cu plasticul in cealalta. Injectoarele se comporta foarte bine, fata de cele care le aveam se cunoaste diferenta, putere mai mare, crestere in turatie mai rapida si cunsum parca putin mai mic.
    Acestea sunt: https://www.aliexpress.com/item/fuel...608.0.0.c7VQb8
    Power by WOLFY

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    super. atunci ma apuc sa studiez problema, sa vad daca se potrivesc si la mine. la pretul asta :-))) in romanica iti iau tariful asta numai ca sa le curete cu ultrasunete :-P

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Chiuloasa ROVER 400 16K4F
    By mcnmihail in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 26-11-2017, 06:11 PM
  2. Scannere compatibile MG Rover - part 1
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 45
    Last Post: 28-08-2017, 03:22 PM
  3. garnitura chiuloasa arsa
    By alexph92 in forum motoare benzina
    Replies: 4
    Last Post: 31-07-2014, 10:51 AM
  4. Achizitie piese UK ebay sau alte surse
    By DATA in forum Achizitii piese UK numai pentru ROVER MG
    Replies: 2
    Last Post: 05-12-2013, 02:55 PM
  5. Scannere compatibile MG Rover - CDP
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 7
    Last Post: 18-08-2013, 10:43 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •