Results 1 to 3 of 3
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Hayon - deschidere "universala" din buton

    dupa cum stiti din alte postari, m-am tot luptat mai vechi si mai nou cu inchiderea portbagajului... eu avand hatchback inseamna, mai precis, ca m-am certat cu hayonul :-) iar cauza, s-a dovedit pana la urma a fi actuatorul decedat (un fel de ex-actuator), in ciuda resuscitarilor mele cu contacte lipite and so on.

    am intrat repede pe ebay si am cautat "trunk release solenoid"... 20 de coco... am intrat pe olx si surpriza, am gasit la 60 de lei :-) trecem peste faptul ca s-a facut o greseala de calcul si baiatul mi-a trimis cu 80 de roni, dar oricum, produsul a ajuns foarte rapid in posesia mea.

    sistemul este foarte simplu si nu o sa intru aici in detalii, ci doar o sa comentez asupra unor aspecte cum ar fi:
    -consumul real este de 7 amperi, chiar daca pe cutie sau in instructiuni sunt trecute cifre de genul 10-12A... oricum, solenoidul este robust si suficient de puternic. atentie insa ca firele de alimentare care vin in kit sunt destul de subtiri... stiu, acei 7 amperi circula doar cateva secunde, dar ca sa fiu sigur ca nu apar probleme in timp, eu personal am folosit cabluri un pic mai groase. trebuie aici sa socotim si lungimea traseului de la baterie si pana la releu, etc.
    -din cauza amperajului ridicat nu alimentam solenoidul direct de la inchiderea centralizata originala (ca sa prajim imobilizatorul), ci printr-un releu protejat de siguranta pe fir, dar asta era evident si apare cam in orice tutorial de pe net.
    -"pull range"-ul declarat este de 14mm, adica poate sa miste parghia 1.4 cm... zic DECLARAT, pentru ca in realitate, pull range-ul MASURAT a fost de numai 8mm, motiv pentru care s-a dovedit imposibil de instalat in prima zi de probe :-))) mi-a mancat nervii si am reusit sa deschid portbagajul numai de 3 ori din 100 de incercari.

    partea buna este ca se poate desface. prin fata, adica prin partea in care este cablul metalic. si uite asa, varianta scurta este ca am descoperit o eroare de fabricatie... adica intr-o parte chiar exista un pull range de 14 mm, dar aceasta raza de actiune este limitata, din greseala, de un opritor instalat mult prea aproape. deci, se poate repara.

    in "halul asta" arata kitul (in general)


    si cam asa arata solenoidul inauntru (desfacut)
    Last edited by Eugen_piano; 27-03-2017 at 02:51 PM.

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    in coltul din stanga jos se pot observa: bobina propriu-zisa, carcasa metalica si varful alb de plastic. sub ele se afla un fel de "glont" din metal (cu sarma in coada), iar langa el, un fel de cilindru (ala este opritorul) si un soi de saiba gaurita. clar, explicatiile mele sunt beton, dar daca veti fi nevoiti sa demontati, cu siguranta veti intelege :-) pe cuvant de cercetas :-D

    ei bine, la reasamblare, opritorul si saiba gaurita trebuie sa dispara din peisaj. in felul asta, cursa revine la 14mm stock.
    in plus, varful alb poate fi distantat de corpul solenoidului cu una sau maxim doua saibe pentru M20. se potrivesc perfect. cu 2 saibe, cursa ajunge la aprox. 20mm, iar deschiderea portbagajului functioneaza fara probleme... pe testate, 10 din 10.
    totusi, ca sa nu fie "over kill", eu am lasat o singura saiba si am purces la lipirea inapoi a intregului ansamblu cu epoxy si poxilina.

    morala fabulei: daca din diverse motive trebuie sa apelati la un "trunk pop" din asta, care sa va deschida portbagajul din buton, atunci nu ezitati. device-urile sunt bune, construite solid si mult mai puternice decat ati fi crezut... exista insa posibilitatea sa aveti nevoie de o "cursa" mai lunga a parghiei/sarmei si asta, fara nicio problema, se poate rezolva... trebuie doar putina indemandare si muuuulta rabdare pana o lipiti la loc (cu smirgheluit fiecare latura, degresat, lipit si etansat ca la carte).

    ps: butonul din pachet este urat in draci, dar exista alternative :-D

  3. #3
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    for the record, ordinea la reasamblare "stock" este urmatoarea:
    -in corpul solenoidului se pune saiba gaurita, in partea de jos, unde intra terminalele. saiba sta chiar intre ele (intre plus si minus).
    -se pune opritorul (care cu partea mai subtire trece prin saiba si iese in exterior); aici nu se poate confunda nimic, deoarece partea groasa este sapata/scobita, deci nu este posibil sa se monteze invers.
    (-daca vreti sa mariti cursa, se poate sari peste saiba sau opritor sau ambele)
    -apoi vine bobina.
    -in interiorul bobinei, in cilindru, vine "glontul cu sarma", respectiv partea sau ansamblul care culiseaza atunci cand este activat electro-magnetul.
    (-acum se pun saibe pentru a mari cursa... pas optional)
    -capac si gata :-)

    am refacut si pozele. sper sa fie totul clar. o zi usoara sa aveti!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Rover 75 intra "greu" in vitezele mici
    By Cristian Cobra in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 10
    Last Post: 03-05-2017, 12:06 AM
  2. FLIP KEY (cheie tip "briceag" - 200/ZR)
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 29
    Last Post: 26-03-2017, 10:18 PM
  3. 1001 mituri despre rover care circula in "folclor"
    By DATA in forum TEHNICAL DATA ROVER / MG - date tehnice, motorizari, cauciucuri , becuri,optiuni ...
    Replies: 22
    Last Post: 08-01-2017, 10:28 AM
  4. "Pana aia" sau mai rau?
    By mateotl in forum Rover 400 / 600 / 800 / 45 / MG ZS
    Replies: 3
    Last Post: 12-07-2015, 09:41 PM
  5. Schimbare panou instrumente de bord cu unul "High Line"
    By Amir_ in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 28-06-2013, 05:52 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •