Results 1 to 2 of 2
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12

    Despre chit si fibra de sticla (primii mei pasi)

    am facut tablarie... am facut motoare (in fine, mai bine zis la singular, adica motor)... tapiterie... electrica (cu ocazia asta am termoformat plexiglass)... in fine, chiar nu vroiam sa ma apuc de chituit sau de fibra... serios... dar de nevoie, uite ca s-a intamplat. hi-hi-hi, live the Rover life, it's and adventure!
    si cum nu prea s-a scris despre asa ceva, ma gandesc ca ar fi timpul :-P

    povestea pe scurt: dupa ce am scos tot interiorul si mi-am facut de cap, l-am pus la loc. logic. pana aici nimik deosebit. cam toti cred ca ati face la fel, adica l-ati pune la loc :-) deh! si nu, dragii mei, NU mi-au ramas suruburi :-) in schimb, nu se mai inchidea hayonul, respectiv polita de la portbagaj a ajuns cu cativa milimetrii mai inafara... vorb-aia, unde dai si unde crapa:-))) polita tocmai ce fusese imbracata in imitatie de piele, asa ca nu vroiam sa o fortez si sa o frec de fiecare data cand inchideam, ca ar fi fost pacat.

    deci, am pus mana pe flex si am decupat din panelul de plastic care lovea in polita. ala de englezu ii zice "plastic trim" si care acopera frumos motorasul de la stergatorul hayonului.

    piesa problema se poate vedea in toata splendoarea ei aici:
    plastic hayon - original


    efectuat taieturi in dreapta si in stanga... relativ niste decupaje simetrice, dar nu chiar perfect simetrice, pt ca nu lovea in plastic peste tot uniform. aici nu avem poze, dar va puteti imagina ca arata destul de ciuruit, de parca ar fi fost un "prop" de la Terminator 2 :-)

    Reparatia

    la Dedeman si la Leroy Merlin se gaseste un kit de fibra de sticla, denumit "Adeziv Zwaluw Polyset". are bidonasul cu rasina, intaritorul si suficienta fibra pentru ce vreti voi. in plus, este un produs Den Braven, o firma care nu m-a dezamagit niciodata... poate un pic scump, 45 de lei, dar macar calitatea este garantata (nu a fost imbuteliat la colt de strada, sa te trezesti ca ai hamei si maltz in rasina).

    https://www.dedeman.ro/cluj-napoca/a...aluw/p/5003852

    ca info, este o rasina poliesterica (cica ar exista si de alte tipuri, as usual)... am lucrat afara, pe frig (pana in 10 grade), am folosit fooooarte putin intaritor, iar rasina s-a coagulat repede de tot. pentru cine nu stie, amestecul se pensuleaza si mare atentie k miroase ingrozitor de puternic... eu sunt obisnuit, dar aici este in functie de fiecare persoana.

    la primul strat, trebuie sa fixati plasa de fibra cumva... eu am lipit din loc in loc fibra de sticla (de plasticul gaurit) cu Super Glue. a prins excelent. abia dupa ce era totul pe pozitie, am pensulat stratul intai pana s-a facut transparent (conform instructiunilor din kit). am asteptat sa se usuce (nu mai stiu daca 30 sau 60 de minute), apoi am intins fibra din nou si am dat straturile al doilea si al treilea... unul dupa altul... aici n-am mai stat intre ele, pt ca deja forma era facuta.
    a doua zi fibra era intarita, dar nu parea sa se fi uscat in profunzime... sincer, aveam dubii ca o sa reziste klumea. dar uite ca dupa aprox. o saptamana a trebuit sa decupez din ea si am folosit flexul... era ca piatra... am incercat sa sfaram bucatile taiate si nu am putut.

    ok. urmeaza partea de finisare.
    peste "scheletul" din fibra de sticla, am dat o mana de chit cu fibra (verdele din poze). cica ar fi mai rezistent (logic)... asta nu se slefuieste usor si nici nu se finiseaza grozav, dar intr-adevar, este ca un beton armat... ma rog, poate exagerez; numai ca am ramas surprins sa vad cat de tari pot sa fie niste margini foarte subtiri de chit.
    deasupra am dat cu chit ultra-fin (alb si galben in poze; de la 2 branduri diferite). asta se prelucreaza cu smirghelul mult mai usor si poti sa faci ca marginile de trecere sa fie insesizabile... sau pe aproape.

    fata refacuta - chit cu fibra si 2 tipuri de chit ultra-fin


    verso - versiunea 2.0 - o bucata din fibra de sticla a trebuit decupata, pt ca lovea in motorasul stergatorului. am retusat cu niste Epoxy de la Bison peste care am pus chit cu fibra (din ala verde)


    ca branduri, la Dedeman se vinde chit de la Motip. e foarte bun (made in Germany), se gaseste numai in cantitati mici si prin urmare este scump. lol.
    Motip are cam toate sortimentele prezente pe rafturile magazinului: cu fibra de sticla (bifat), simplu (nu am luat), ultra-fin (respectiv chitul alb... se lucreaza superb cu el) si chitul elastic pentru bumpere (am cumparat, dar nu l-am folosit inca). am mai utilizat chit de la Torro (Spania... se gaseste la magazinele gen "Fierul"... ieftin & bun) si de la HB Body (Grecia). HB Body am cumparat la ditamai recipientul (m-am gandit ca sigur o sa mai imi trebuiasca)... foarte ieftin... miroase a prenandez... se finiseaza bine, dar parca se dezintegreaza daca apesi prea tare... Motipul mi-a placut mai mult (parere personala).

    plastic dip (cum zice producatorul, cam 8-10 maini) si vopsea texturata (dupa dip se mai vedeau niste zgarieturi... texturata mascheaza cu brio aceste defectiuni)


    dipul l-am luat de la Alfa Rom Trans

    http://www.alfaromtrans.ro/ingrijire...ta-detasabila/

    cu el am reconditionat acum ceva ani volanul... mi se pare foarte, foarte bun. prima mana arata ca bip-bip-bip, mai ales ca se da subtire rau de tot... dupa care, treptat, incepi sa acoperi suprafata de vopsit... dar greu, lent, si stropii sunt foarte mari, si crezi ca totul se duce de rapa. pe la al 8-lea strat, lucrurile incep sa fie uniforme, desi in continuare nu arata bine... ba chiar pare butucanos... dar SURPRIZA, intotdeauna se usuca frumos, uniform si parca se niveleaza. super misto.

    vopseaua texturata am luat-o de la HB Body (K2 au si ei, am vazut pe OLX... K2 este o firma buna)... am dat tot flaconul in intregime numai pe plasticul asta... textura apare greu (se lasa asteptata). duza stropeste. nasol. trebuie stearsa dupa fiecare cateva treceri, si iarasi stearsa, si iarasi, si iarasi. nu zic, rezultatul a fost bun, asa ca am scapat.

    in loc de PS: planul initial a fost sa tapitez chestia asta... in sinea mea, m-am gandit ca este mai simplu de invelit in piele daca umplu golul care era pentru "maner"... evident, in culmea inteligentei, eu chiar am incercat sa lipesc imitatia de piele... n-a iesit (normal), pentru ca suprafetele sunt mult prea curbe/adanci/in relief si pielea nu se intinde atata. dupa acest fail, am dat materialul jos... cu suflanta de aer cald... pielea s-a luat cu tot cu chit, in unele zone... a trebuit refacut... am pastrat "manerul" umplut si am smirgheluit toata suprafata plasticului, crezand ca o sa colantez. Teapa! autocolantul NU prinde pe plasticul asta poros. Ca atare, partea aia unde ar fi trebuit sa bagam mana, ca sa tragem hayonul in jos, a ramas umpluta. cam asta vroiam, de fapt, sa spui :-D (in zona aia se si vede o tzara de "valurit", dar neglijabil)

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    asa, ca o concluzie: cu fibra se lucreaza foarte usor. este o chestie fiabila si viabila :-) chitul rezista si el foarte bine la actiuni mecanice.

    arta, insa, consta in slefuire! daca ai rabdare sa treci prin toate granulatiile, de la 60 si pana la 5-800, lucrul iese brici... evident, mai conteaza si mana mesterului la partea de modelaj... adica, unul e sculptor si altul e mecanic. eu cu siguranta nu sunt sculptor :-)

    in poza se vede poate putin prea tare sau prea "violent" decupajul (este si din cauza luminii, a unghiului, etc), dar special am pus-o pe asta, pt ca este evident cam cat a trebuit taiat din plasticul original. what a wonderful world :-D

    acum portbagajul se inchide, si, ceea ce este de-a dreptul sublim (se deduce din postul cu solenoidul chinezesc), SE SI DESCHIDE! YES!

    o seara buna sa aveti!

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Colectie cu informatii despre Land Rover (EN)
    By Laurian in forum Land Rover
    Replies: 0
    Last Post: 04-11-2017, 01:01 AM
  2. Discutii despre pompa de ambreiaj ROVER 75
    By leonard75 in forum mecanica - articulatii, tablarie, bucse, ...
    Replies: 18
    Last Post: 20-03-2017, 09:53 PM
  3. Replies: 22
    Last Post: 19-09-2016, 03:15 PM
  4. POLISH STICLA - pt proiectoare ceata originale
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 4
    Last Post: 01-02-2016, 11:20 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •