Results 1 to 3 of 3

Hybrid View

  1. #1
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2016
    Location
    Bucuresti
    Posts
    7
    Rep Power
    0
    Capitolul IV : Dinspre " Linia de plutire" inspre "tipla".

    A trecut mai mult de un an de cand nu am mai postat pe forum, pe de o parte din cauza ca forumul nu are traficul ca alte forumuri, pe de alta parte, sunt mai activ pe forumul de Mazda. Voi incerca de dragul masinii sa postez mai des.


    S-au intamplat multe intr-un an de zile:

    - Am adus masina pe linia de plutire. Fara nici un stres pot merge cu ea pana la capatul lumii si inapoi;
    - Ca orice masina veche si/sau neintretinuta corect, apar constant chestii noi ce pot fi reparate/reimprospatate... detaliez mai jos;
    - Pe masura ce "relatia" evolueaza, ajung la concluzia ca nu ma pot desparti de ea. Este una dintre cele mai "Masini" detinute. Inainte ziceam ca o tin 2-3 ani, imi fac damblaua apoi trec mai departe. Nu mai sunt asa convins;


    ---

    Ultima oara am postat in toamna 2017. Hai sa va aduc la zi:

    Iarna 2017

    Mi-a murit bateria. Am cumparat una noua si am dus masina la verificat la baieti. Fane mi-a schimbat alternatorul care cica era pe duca;

    Masina merge foarte misto....

    Aprilie 2018
    Mi se rupe macaraua de la geamul stanga fata. Reparam.

    Octombrie 2018

    Din iarna pana in toamna masina a mers brici aproape in fiecare zi. V-am zis ca in fiecare zi trec printr-un pasaj si o duc in 7 mii? Ca doar deaia mi-am luat benzinar V6.

    In octombrie dupa a nustiu cata vacanta prin tara, am mers prin niste hartoape si a inceput sa cloncane ceva pe dedesupt.
    Fane: E caseta de directie, iti spun eu!

    In concluzie, trebuie sa reconditionam caseta de directie .


    --

    Concluzie 2018:

    Pe scurt: O masina fenomenala, cu scuzele de rigoare pentru 20 de ani vechime si un istoric necunoscut( presupunem neintretinut/neglijat).

    Pe lung:

    Am condus multe masini la cei 29 de ani pe care ii am. Si am ajuns la concluzia ca nu prea exista masini proaste. Exista masini neintretinute.
    Acuma unii pot zice:Aaa, pai in 2 ani ti-a picat pompa de servo, si alternatorul, si CASETA DE DIRECTIE(nu a picat, doar cloncane nitel la gropi.)
    Eu ca pasionat auto accept ca un subansamblu vechi de 20 de ani sa cedeze. Daca dupa ce il schimb, pica din nou dupa 2-3 ani, atunci da, avem o problema.
    Dar pana atunci, poate zice lumea ce vrea de Rover, eu zic ca e o masina buna, fiabila si cel mai important, care da dovada de CLASA, cu care putine masini se pot lauda.


    Checklist in viitorul apropiat:

    - Reconditionat caseta de directie;
    - Discuri/placute noi;
    - Rezolvat miros de evacuare la kickdown;
    - Detailing complet+ plan intretinere vizuala;
    - Adaugat restul de optiuni( Volan lemn si buton pentru oglinzi pliabile electric);

    Voi incerca sa postez mai des, eventual cu informatii utile voua si viitorilor posesori de Rover 75.

    --
    Andi
    Attached Images Attached Images
    Last edited by Pajer0king; 23-10-2018 at 10:22 PM.

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. eletronica rover 75 ceasuri bord
    By SAKE PARIS in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 23
    Last Post: 30-06-2022, 01:36 AM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •