Salutare club,
La cere, azi am hotărât sa va povestesc putin despre cum rezolvați problema cu încălzirea la Rover 75 sau MG ZT.
1. Problema in general provine de la calorifer / heater matrix. Care se înfundă din cauza impurităților din sistemul de răcire al motorului.
2. Acesta se afla situat in spatele consolei centrale prin zona scrumierei.
3. Pentru a ajunge la acesta este nevoie sa desfaceți cele doua șuruburi ce tin partea de la pedale prinsa de partea de sub volan.
4. Apoi desfaceți ornamentul de plastic ce dirijează jetul de aer, si se extrage panoul de culoarea mochetei.
Attachment 5942
Attachment 5943
5. Se desfac colierele ce prind țeava ce vine dinspre motor de cea de la calorifer.
Attachment 5944
6. Se îndepărtează țevile una de cealaltă, in zona colierelor, si se trage spre pedale de încheieturile tevilor, pentru extragerea caloriferului.
7. Caloriferul se va curata cu jet de aer de la compresor, sau cu jet de apa. Dar înainte, se va băga in acesta soluție de des desfundat radiatoare sau am incercat eu cu bicarbonat de sodiu si otet.
Attachment 5945
8. Daca prin soluțiile de la punctul 7 nu s-a rezolvat problema va trebuii înlocuit caloriferul.

Atenție caloriferul are bratele diferite la versiunea cu volan pe dreapta.