Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 10 of 21
  1. #1
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Review-uri (rating) pentru dezmembrari si magazine de piese (in special online)

    Dupa discutiile recente de pe facebook, ma gandesc ca ar fi oportun sa avem un thread unde sa impartasim experientele cu privire la dezmembrarile Rover din Romanica sau chiar peste hotare (nu mai este exclus si nici asa de neobisnuit sa comandati din alte tari)... ba chiar despre magazinele online, pentru ca deh, daca este pe internet nu poti sa te duci la fel de usor la poarta omului sa iti schimbe piesa :-)

    Ma gandesc ca ar fi util sa vorbim despre categorii de genul:
    1) "calitatea si starea piesei"
    (era intr-adevar impecabila si perfect functionala, a venit prafuita, a venit plina de ulei pentru ca nici macar nu a curatat-o),
    2) "pretul" (ridicat $$$, scazut $),
    3) "transportul" (a fost impachetata corespunzator, vanzatorul a fost dispus sa puna pe posta ca sa reduca din costuri, vanzatorul are o intelegere cu firmele de curierat si are preturi preferentiale),
    4) "comunicarea cu vanzatorul" (e gata oricand sa masoare si sa trimita poze sau pur si simplu nu se pricepe sa dea detalii).

    Fara suparari, fara comentarii ofensatoare... doar remarci obiective si fapte concrete.
    Cu note finale de la 1 la 10.

    De ex:
    am luat de la "X" piesa "cutare".
    -era perfect functionala, dar prafuita destul de tare... putea sa o stearga :-P
    -pretul a fost $$$ din punctul meu de vedere. aceeasi piesa am vazut ca se vindea si la jumatate din pret, prin alte locuri. din fericire, am primit un BONUS din partea vanzatorului asa ca am fost de acord si nu regret deloc.
    -transport doar prin curier si fara preturi preferentiale... asta e; sunt destul de rare ocaziile unde vezi transportul pe curier cu 15-19 roni :-D
    -comunicare EXCELENTA. a facut video call si mi-a aratat piesele, iar in trecut mi-a masurat mai multe alternatoare si mi-a trimis poze o tona... pe partea asta este ireprosabil.
    nota finala 9 din 10 deci, recomand.

    In fine, lucrurile pot fi mai detaliate sau mai expeditive, dar mi se pare corect sa fie motivate si nu dupa preferinte personale sau ochi frumosi :-)

  2. #2
    Senior Member
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Constanta
    Posts
    512
    Rep Power
    12
    Eu am luat de la un băiat din Lugoj, Robert parca, banchete din piele si fete de uși. Postează si pe facebook, dar mai rar. Mi-a zis ca are multe rovere la dezmembrat.
    Comunicarea a fost ok, mi-a trimis ceva poze pe watsapp, nici eu nu ma prea grăbeam, asa ca n-am forțat.
    Bonus mi-a trimis butoanele de la încălzirea in scaune si o parte din relee.
    La curier s-a descurcat excelent, am plătit doar 105 lei, va dat seama ce voluminoase sunt alea.Am fost foarte mulțumit de ce am primit. Pe facebook e ,,Robe" sau ceva de genul.

  3. #3
    Junior Member
    Join Date
    Sep 2015
    Location
    constanta
    Posts
    29
    Rep Power
    0
    am luat si eu un electroventilator de la automuha ...comunicarea a fost perfecta am primit piesa dar rezistenta de pe ventilator era arsa ,asta dupa ce am fost la service s-a constatat ,am vorbit cu automuha si mi-au trimis o rezistenta au suportat si costurile de transport ,in final s-a terminat cu bine

  4. #4
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Am cumparat un set de ornamente de mahon pentru un bord de rover 75 de la Seba Sba. Piesele au fost vandute ca impecabile dar in momentul primirii si despachetarii coletului s-a dovedit ca piesele au lacul fisurat, zgariat si ciobit.
    M-a costat 150 lei setul si 42 lei transportul.
    Comunicarea pana in momentul achizitionarii a fost de nota 20, iar dupa ce i-am sesizat lui Seba Sba calitatea pieselor nu a mai existat comunicare si azi dupa mai bine de o saptamana de la primirea coletului nu s-a rezolvat nimic.
    NU RECOMAND!

  5. #5
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Urziceni
    Posts
    41
    Rep Power
    0
    Cumparat una bucata chiuloasa de la "Dezmembrari Auto Cristian Vernica",cea mai ieftina din trei gasite pe internet.Plus senzorii de la vilbrochen si axa cu came pe care nu i-am gasit noi..Astea pentru Rover 75 K1,8.Mai tin minte numai preturile,1500 de lei chiuloasa iar senzorul de la axa cu came 100.Senzorul pentru vilbrochen l-am trimis inapoi,era alt model.
    Am facut comanda pe olx,m-au sunat pentru confirmare,nimic deosebit.
    Problema este ca la noi piesele de la dezmembrari sint foarte scumpe,chiar daca sint parcuri cu vechituri la tot pasul.Am stat in cumpana daca sa iau chiuloasa de la noi sau de pe ebay.Acum parca imi pare rau de cea de pe ebay,ma costa maxim 1800 de lei cu tot cu transport.Un exemplu de cum arata,mai jos:

    http://www.ebay.co.uk/itm/Rover-45-1...4893#vi-ilComp

    Am cumparat apoi un senzor (folosit) pentru arborele cotit de la un italian de pe ebay: 100 de lei cu tot cu transport,senzorul si cablul de legatura.Si apoi inca unul nou de la Rimmerbros,modelul mai ieftin,asta fiindca "acest senzor nu are nici o strategie de rezerva".
    Segmenti,garnituri,oringe,bielete antiruliu le-am luat de la epiesa,au preturi bune si merge destul de repede.
    O problema mare am avut,nu am gasit la inceput bieletele de directie.Numai caseta de directie completa.Am gasit in cele din urma pe okazii,noi.
    Si o parere personala:cauciucuri,frine,directie,senzori,cumpar ate noi.

  6. #6
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Pt BACYTA.
    de-a lungul timpului, am vb cu Seba pentru un set de proiectoare R75 (deoarece se potrivesc si pe 200-ele meu) si pt cutia de la baterie de pe 75 (deoarece mi-am mutat bateria in portbagaj). cum eu sunt mai pisalog de felul meu :-) tot timpul i-am cerut poze si inclusiv sa-mi masoare cutia de la baterie, sa vad daca am loc pt ea. ei bun, in momentul in care vroiam detalii, nu mai raspundea sau nu mai putea vorbi ca avea alta treaba... adica, hai sa fim seriosi, este o cutie de baterie asa de greu de masurat? motiv pentru care n-am cumparat de la el.

    din fericire, player1 mi-a donat o cutie si acum am bateria in portbagaj :-)))

    concluzia: nici eu NU RECOMAND pe Seba.

  7. #7
    Member
    Join Date
    Oct 2015
    Location
    Urziceni
    Posts
    41
    Rep Power
    0
    Comandat de pe lajumate fete usi 4 bucati si minere interioare usi doua bucati de la Gabriel din Timisoara.Pret rezon calitate la limita pentru fetele de usi.Am vorbit cu el la telofon si am comandata fetele bej cu minere negere si am primit fetele de usi cui gri,In plus foarte murdare,Pretul redus nu scuza nesimtirea.Se pot curata dar aveti grija cind comandati,Eu de multe ori nu imi permit returnare,daca sinteti acasa returnati-le imediat va rog,sa invete si ei regulile. Minerele interioare pentru usi la 40 de lei bucata impecabile datorita Rover.....Fetele de usi la 50 de lei bucata. Oricum dupa cum cred ca deja stiti, pozele de pe site-urile de anunturi nu reflecta realitatea.

  8. #8
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    Hai ca eram si eu dator cu o Timisoara. :-D

    am luat o centura de siguranta fatza de la Constantin... doar partea de centura, fara pretensionarea din scaune (evident).
    pret 100 roni, fara transport. mult din punctul meu de vedere (s-a dovedit si putin cam prafuita), tinand cont ca am gasit centuri de la 50 de lei in sus! nu sariti, ca urmeaza si un DAR :-))) caci este de bine.
    DAR, Costel este SUPER pe partea de relatii cu clientii. mi-a trimis poze a.s.a.p., mi-a facut video call ca sa aleg eu centura, m-a servit imediat, chiar a doua zi...
    IN PLUS, mi-a trimis un senzor de impact lateral pentru Rover 75, cu tot cu mufe (gratis)...

    asadar, per ansamblu, cred ca am iesit bine. mai ales ca m-a ajutat si cu alte imprejurari cu poze, info, preturi (cand a fost vorba de alternatoare, proiectoare ceata, oglinzi laterale)... tot timpul foarte prompt.

    concluzia: RECOMAND pe Constantin. nota 9 din 10.
    Last edited by Eugen_piano; 16-10-2016 at 11:27 AM.

  9. #9
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ps: am adus vorba despre faptul ca era prafuita centura nu intamplator si nu pt ca as fi eu un printisor :-)
    am mai primit din tara inca un set de centuri spate, de Rover 75... la fel de prafuite.
    cineva din Botosani mi-a trimis un set de scaune fata de MG ZR care erau gata varuite, la propriu... mi-a luat o saptamana sa le reconditionez si o alta caruta de bani :-P
    am primit din Galati o turbina din care inca se scurgea uleiul...
    si lista ar putea continua...

    CONCLUZIA: vanzatorii din Romania ar trebui sa invete, treptat, sa trimita piesele "gata de montat" si nu "perfect functional, dar mai spala si tu"... spre deosebire, piesele primite de pe ebay uk erau gata curatate... poate nu perfect, dar in mare erau ready to plug and play :-P

    a nu se citi ca o plangere, ci mai degraba ca un sfat... prietenesc.

  10. #10
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    12
    Gabriel sau Seba este acelasi drac (adica Seba e Gabriel pentru cine nu stia).
    ajvlad cu Seba nu rezolvi nimic cu rambursul. Eu nici acum nu mi-am primit banii inapoi pe ornamentele de bord.
    Last edited by bacyta; 16-10-2016 at 11:57 AM.

Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. rover 75 pentru piese
    By p_raica in forum Rover 75 / MG ZT
    Replies: 0
    Last Post: 13-05-2021, 10:35 PM
  2. Vand Rover 75 Diesel 2.0 CDI - an 2000 - pentru piese
    By xcite06 in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 09-07-2018, 02:05 PM
  3. Caut un site unde se poti gasi piese noi pentru Rover 75
    By Mihai47 in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 3
    Last Post: 06-12-2016, 08:38 AM
  4. necesar piese rover 25 diesel...din dezmembrari
    By alex29hd in forum Wanted - Cumparari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 05-03-2014, 08:37 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •