Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 10 of 19
  1. #1
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    11

    Montare scaune incalzite rover 75

    nu staim unde sa postez "ca fapt dievers" niste "poze diverse" dar pana la urma le am gasit locul aici...cred.

    pozele fac parte din sesiunea de joi (25.04) de modificare a unui rover 75. cu alte cuvinte am montat scaune electrice pe un 75 cu scaune manuale. partea mai putin buna a fost ca instalatia electrica nu avea mufele pentru ascaune, butoane incalzire si airbaguri.

    nu e tocmai un "DIY" de aceea nu am postat la sectiunea respectiva

    Picture 130.jpgPicture 131.jpgPicture 132.jpgPicture 133.jpgPicture 135.jpgPicture 136.jpgPicture 137.jpg

  2. #2
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    12
    bravo pentru rabdare! stiu cum e cu firele si cu mufatul :-) ajungi sa vorbesti de unul singur dupa primele 20 :-P

  3. #3
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    11
    nice, aveam si eu un astfel de proiect in gand...dar cand am vazut ce e acolo am decis sa il mai aman

  4. #4
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    11
    te ajut cu placere de la cap la coada

  5. #5
    Administrator marcellr's Avatar
    Join Date
    Mar 2013
    Location
    Bucuresti
    Posts
    356
    Rep Power
    10
    te rog scrie mai multe detalii pentru a pute face un tutorial ......

    Multumesc,

    M

  6. #6
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    11
    Este vorba de montarea unui set de scaune electrice cu incalzire. masina era dotata cu scaune manuale iar instalatia pentru manevrarea scunelor electrice lipsea.
    Atunci am trecut la treaba simplu, incepand prin a sorta firele cu pricina dintr o instalatie completa de 75, mergand pe fire, incepand de la mufele acaunelor si tinand minte toate mufele si numarul pinilor in care intra firele respective.
    Apoi s a trecut la demontarea bordului , scunelor si mochetei si conectarea pinilor la mufele de pe masina noastra, care evident ca erau liberi (pinii)
    Am inceput montarea intalatiei de la mufa contactului cu cheie din zona volanului si am tras conductorii prin manunchiul care traverseaza zona din mijloc pe langa parbriz, pana in panoul de sigurante, unul din fire vine conenctat la masa la baza stalpului A intr unul din conectorii speciali (mai multi conectori dispusi radial prinsi de caroserie cu un surub de 8)
    Firele care corespund butoanelor din consola centrala pentru incalzirea scaunelor vor fi conectate la mufele acelea mari care fac legatura intre o gramada de fire rosu cu alb iar cealalta fire de masa negre. este vorba de 4 mufe cu vreo 20 de pini fiecare, pini conectati intre ei cu ajutorul capacului mufei. o sa postez zilele viitoare capacul pentru a fi mai explicit.Picture 001.jpgPicture 002.jpg
    De aici firele intra in manunchiul de pe podea, care tece pe sub gura de aer pentru ventilatia de sub scaun si iese prin fanta mochetei, fiind prevazut la capat cu o mufa cu 8 pini din care doar la 4 dintre ei sunt conectati conductori.
    Dupa ce am terminat cu instalatia primului scaun, trecem la al doilea, procesul fiind similar, cu mici diferente.
    apoi conectam scaunele la instalatie, punem contactul si BINGO... nu merge.

    Da, intr adevar lipseau niste fire, care vin din panoul de sigurante prin manunchiul care traverseaza zona de mijloc pe la baza parbrizului si fac legatura cu cele pe care le am conectat in prima faza la pinii contactului, ele fiind puse in contact doar la invartirea cheii pe pozitia 2
    Apoi probam si totul functioneaza ca la carte. urmeaza cateva ore chiunuitoare de remontare a tuturor pieselor demontate.

    Momentan nu am la dispozitie manualul cu schemele electrice pentra a evidentia conductorii pe schema.
    Pozele le am facut asa , ca fapt divers, nu m am gandit la momentul respectiv sa fac un tutorial.

    Precizez ca este vorba de conductori originali corect dimensionati , cu culorile potrivite si pini potriviti pentru fiecare mufa, procesul de montare fiind "plug and play", fara improvizatii.
    Last edited by player1; 30-04-2013 at 12:48 PM.

  7. #7
    Member Dumitru.P.'s Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Galati
    Posts
    205
    Rep Power
    11
    cate zile trebuie sa ma mut la tine in oras?
    Quote Originally Posted by player1 View Post
    te ajut cu placere de la cap la coada

  8. #8
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    11
    toata treaba a durat 12 ore, incetuc pe treaba buna, cu pauze de masa, fara graba.

  9. #9
    Senior Member bacyta's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Slobozia/Ialomita
    Posts
    724
    Rep Power
    11
    Eu nu am luat de pe niste scaune electrice decat incalzirea, deoarece nu m-a interesat reglajul electric, memoria scauneleor etc.
    Doar pentru incalzirea in scaune ce fire si cate la numar trebuie cu exactitate? Trebuie cumva si vreun releu?
    Imi puteti spune simplu : bacy!


    Nobody is perfect, i am nobody!

  10. #10
    Member player1's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Bistrita Nasaud
    Posts
    342
    Rep Power
    11
    nu mai tin minte cate fire trebuie exact. tin minte doar ca acelasi numar de fire care le am demontat de pe unul le am pus pe celalalt.
    nu am demontat nici un releu. doar conductori si mufe: de la contact la panoul de sigurante si la masa intr un punct pe caroserie, la masa in mufele acelea late negre de sub consola centrala si pana sub scaune.
    scaunele cu reglaj electric au un releu sub ele dar cred ca este de la motoarele de reglaj. pentru incalzire exista sub tapiterie o "nu stiu exact ce" care decupleaza incalzirea peste o anumita temperatura si nu o cupleaza numai sub 38 de grade parca.

Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Incalzire scaune
    By krikula in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 3
    Last Post: 11-12-2015, 03:06 PM
  2. Incalzire scaune
    By bacyta in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 8
    Last Post: 21-12-2013, 08:41 AM
  3. Dezmembrez 2 usi spate si 2 scaune electrice cu memorie Rover 75
    By bacyta in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 06-11-2013, 08:19 PM

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •