Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 11 to 20 of 20
  1. #11
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    45 Schematics - Airbaguri LATERALE. Part 2

    Partea a doua: comentarii tehnice :-D

    Indiferent de model, senzorul de impact asociat soferului are firul ALBASTRU, iar cel corespunzator pasagerului are firul de culoare GRI.

    Nu conteaza daca masina este cu volanul pe stanga sau pe dreapta, codul culorilor pastrandu-se identic.

    Asocierile sofer+airbag ST, pasager+airbag DR se fac din soft.

    In afara diferentelor fizice dintre cele doua DCU, Temic si Autoliv, apare o modificare fundamentala in ceea ce priveste cablajul senzorilor. Si anume, impamantarea senzorilor de impact lateral in cazul modelelor Temic (verzi) se face separat (firele de impamantare nu merg la DCU), iar in ceea ce priveste modelul nou de senzori Autoliv (portocalii), firele de "minus" sunt conectate direct la DCU.

    Senzorii verzi sunt conectati pe pinii 20 si 21 (pasager si sofer), dar cei portocalii sunt pe pinii 5,8 & 9,12 (sofer si pasager).

    In ceea ce priveste problemele acestui sistem SRS, fata de ceea ce am mentionat deja in cazul R200, apar in plus senzorii de impact lateral (care pot suferi in urma infiltrarii apei) si mufele airbagurilor incorporate in scaune.

  2. #12
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Valori rezistente airbaguri si pretensionari

    Airbag sofer: 3 ohmi
    Airbag pasager: 2.4 ohmi
    Pretensionari: 2.2 ohmi
    Airbaguri thorax: 2.2 ohmi

    Puteti masura impedanta airbagurilor pentru a va "asigura" ca acestea sunt functionale / in parametrii.
    Pentru siguranta voastra, multimetrul folosit este indicat sa aiba o baterie cu un voltaj cat mai scazut (sub 9V).

  3. #13
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13

    Completari

    Daca aveti alte poze cu sistemele SRS discutate, daca gasiti informatii eronate in text sau alte informatii suplimentare, va rog sa postati cu incredere :-D pentru a acoperi topicul cat se poate de bine.

  4. #14
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    mi se aprinde becul SRS pe bord. Am depistat ca mufa de la pasager nu mai este si am legat firele direct. Tot sta aprins. Ce pot sa fac. Ma deranjeaza ca sta aprins

  5. #15
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ai airbag pasager sau doar sofer?
    claxonul merge tot timpul si din orice pozitie?

  6. #16
    Junior Member
    Join Date
    Oct 2013
    Location
    Targu Jiu
    Posts
    19
    Rep Power
    0
    si sofer si pasager, claxonul merge foarte bine
    La pasager ziceam ca nu mai am mufa sub scaun si am legat firele pe direct pe culori.

  7. #17
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ok. pai, ai doua variante.
    1) o iei la mana. pui multimetru pe tot circuitul SRS si vezi unde este intrerupt... daca ai chef de asa ceva, da-mi un telefon si te ghidez... dar o sa-ti trebuiasca o zi libera, vreme frumoasa sau un garaj si multa rabdare :-)))
    2) te duci la un service unde au tester Delphi... seamana cu CDP-ul care l-am prezentat eu pe forum... baietii o sa-ti spuna exact care e problema. te costa undeva pe la 50-70 citirea.

  8. #18
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    ca idee, in primul rand trebuie sa verifici airbagurile si pretensionarile, sa vezi daca ele sunt ok. masori impedanta (in ohmi).
    airbagul de la sofer iese usor, iar cu pretensionarile nu e problema. cel de la pasager, cel mai usor il verifici la mufa calculatorului de airbaguri (DCU).
    la DCU trebuie verificata si masa.
    dupa care verifici traseele. poti sa incepi cu panglica de la volan...de regula ea face figuri.
    mai sunt niste mufe sub consola centrala. una dintre ele este in spatele brichetei. sunt la fel de proaste ca si cele de sub scaune. daca poti sa lipesti firele pe direct, e mult mai bine. sau, sa pui alte mufe.
    *daca umbli la DCU, trebuie sa scoti firele din mufa... ele sunt scurtcircuitate si nu poti sa masori corect pe ele decat daca scoti afara pinii.

  9. #19
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    azi m-am jucat putin cu DCU-urile sau, cum zicem noi, calculatoarele de airbag... cele de pe 200.
    cu ocazia asta POT SA CONFIRM ca daca exista o eroare, sistemul de airbag ESTE DEZACTIVAT. hai sa reformulez. DACA AVETI MARTORUL DIN BORD APRINS, AIRBAGURILE NU VOR DETONA IN CAZ DE ACCIDENT!!!
    *circula ideea pe internet ca asta ar fi folclor, asa ca am verificat. am reusit sa detonez un dcu care mergea perfect simuland un accident; iar pe cel de-al doilea dcu, la care i-am creat intentionat o eroare, mi-a fost imposibil sa-l fac sa detoneze.

    si cu ocazia asta, sa dau si o erata la ceea ce am scris cu alte okazii:
    -pe Rovere (toate modelele) NU EXISTA senzori de centura care sa fie conectati la calculatoare. asadar, ai sau nu ai centura pusa, nu conteaza pentru sistemele noastre (evident, nu conteaza in vederea umflarii airbagurilor).
    -dcu-urile de pe Rover 75 NU SUNT NICI ELE CONECTATE LA ECU. SUNT STAND ALONE. mai precis, se pot inlocui cu unele identice fara a necesita programare, daca vin de pe o masina cu acelasi nivel de echipare.

    in incheiere, un lucru ciudat: am pus testerul pe dcu-ul care a detonat. nu avea nicio eroare memorata... nothing. curat de tot. DAR, becul din bord ramanea aprins tot timpul, fara sa se mai stinga dupa self testul initial. hmmmm. de-abia astept sa merg la electrician sa le desfacem si sa le comparam, sa vedem daca mai invatam ceva :-)

  10. #20
    Senior Member Eugen_piano's Avatar
    Join Date
    Apr 2013
    Location
    Cluj Napoca
    Posts
    1.812
    Rep Power
    13
    last update :-) am desfacut azi dcu-ul detonat de pe Rover 200. am identificat si o siguranta puscata de pe placa de baza, am inlocuit-o, dar becul ramane in continuare aprins. concluzia este k avem de-a face cu un amestec de hardware / software, asa ca, teoria ramane valabila: 1) daca becul e aprins, airbagul nu sare; 2) daca a detonat, dcu-ul trebuie trimis in service specializat sau trebuie inlocuit.

Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Garnituri K-Series (full)
    By Eugen_piano in forum motoare benzina
    Replies: 10
    Last Post: 04-04-2016, 07:19 AM
  2. AS4 (Audio System v.4)
    By Eugen_piano in forum TUNING ROVER MG
    Replies: 51
    Last Post: 13-06-2014, 05:37 PM
  3. Vand ROVER 75 Full
    By morf33 in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 22
    Last Post: 05-02-2014, 11:00 AM
  4. Vand Rover Streetwise 2004 1.4 16v 105cp full option-inmatriculat
    By pOcniT in forum For Sale - Vanzari AUTO/PIESE
    Replies: 0
    Last Post: 06-11-2013, 10:50 AM
  5. Airbag System - Info, FAQ, Schematics
    By Eugen_piano in forum electrica, electronica, calculatoare , audio, alte "fire", ...
    Replies: 0
    Last Post: 03-05-2013, 03:58 PM

Tags for this Thread

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •